ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti Srbija:

 

VESTI SRBIJA

     











    NAZAD  
Šta je SCADA? Zovu je "digitalni mozak"   26 Dec 2023 - blic
Uz hladno zimsko vreme u Srbiji se podrazumeva i veća potrošnja struje u domaćinstvima. Najviše struje potroši se na grejanje TA pećima, dogrevanje klima uređajima ili uljanim radijatorima, kaloriferima, kvarcnim pećima… Prema podacia Elektroprivrede Srbije, u zimskom periodu domaćinstva u Srbiji zbog dogrevanja troše malo više od 400 kilovat-sati električne energije mesečno.

EPS u svom sastavu ima 77 postojenja za proizvodnju elektične energije, a kako bi uspešno odgovorili na rastuće potrebe ljudi, pogotovo zimi, redovno se obavlja remont postrojenja koja su ključna za stabilnu proizvodnju električne energije.

Remont HE „Bajina Bašta“

Jedno od takvih postrojenja kom je bio neophodan remont je i jedina reverzibilna hidroelektrana u Srbiji HE „Bajina Bašta“ izgrađena još 1966. godine. Za skoro 60 godina rada ovo postrojenje proizvelo je desetine hiljada gigavat sati električne energije, a imajući u vidu da jedan gigavat može da obezbedi energiju za blizu million domaćinstava jasno je koliko je bilo važno očuvati funkcionalnost ovog postrojenja.

Nakon 43 godine od izgradnje, 2009. godine došlo je vreme da se ovo postrojenje od vitalnog energetskog značaja za Srbiju modernizuje kako bi bilo energetski efikasnije i bolje odgovorilo na potrebe populacije. Institut „Mihajlo Pupin“ učestovao je u radovima na revitalizaciji sva četiri agregata HE "Bajina Bašta", ali i uvođenju računarskog upravljanja. Tada je HE modernizovana iz pomoć SCADA sistema koji je proizvela IMP-Automatika, a u pitanju je revolucionarna tehnologija za nadzor, upravljanje i prikupljanje podataka.

Četiri faze revitalizacije

Projekat revitalizacije obuhvatio je demontažu, rekonstrukciju, projektovanje, nabavku, implementaciju i puštanje u rad turbina, turbinskih regulatora, sistema za rashladnu vodu i komprimovani vazduh, drenažnog sistema, ulaznog zatvarača, generatora, blok transformatora, merne opreme generatora, razvodnog postrojenja i sistema za nadzor i upravljanje (DCS).

Ceo projekat tako je podeljen u četiri faze. Prva je uključivala revitalizaciju pomoćne opreme, implementaciju SCADA sistema, kao i revitalizaciju generatora broj jedan, a ostale tri faze revitalizaciju preostala tri generatora.

Završetkom radova 2013. godine, snaga proizvodnje električne energije HE "Bajina Bašta" umesto instalisanih 368 megavata povećana je za dodatnih 54 megavata.

SCADA - Digitalni mozak HE "Bajina bašta"

Zajedno sa tehnološkim inovacijama HE "Bajina Bašta" kročila je u eru digitalizacije implementacijom SCADA sistema. Ovaj sistem koristi se za upravljanje i prikupljanje svih podataka iz industrijskog postrojenja. Sistem SCADA skaraćemo je od "Supervisory Control and Data Acquisition", odnosno Nadzor, upravljanje i prikupljanje podataka, predstavlja digitalni sistem koji igra ključnu ulogu u efikasnosti i bezbednosti kompleksnih industrijskih postrojenja.

Korist od implementacije SCADA sistema u rad HE "Bajina Bašta" je dvostruk. Osim što olakšava upravljanje pogonom koji proizvodi električnu energiju, s obzirom da je u pitanju reverzibilna HE, ovim sistemom kontroliše se voda koja se propušta iz akumulacionog jezera kada je niska potrošnja, i onda ponovo koristi kada potrošnja poraste.

- Procesni kontroleri komuniciraju sa SCADA serverima kojima prenose informacije o prikupljenim merenjima, automatski izdatim komandama, ali i primaju ručne komande operatera koje prosleđuju u pogon. Ovi "mozgovi" postrojenja omogućavaju kombinaciju ručnog i automatskog upravljanja, pružajući veću efikasnost, pouzdanost i bezbednost u radu. Osoblje je na taj način oslobođeno praćenja svakog detalja složenog procesa, jer bilo koju uočenu neregularnost u radu sistem automatski javlja komandi elektrane - objašnjavaju iz Instituta Mihajlo Pupin.

Visoka tehnologija i daljinsko upravljanje

Moderan i digitalni sistem podrazumeva da se sve što stigne do servera, iz procesa ili od inženjera beleži i arhivira. Na taj način je i u slučaju kvara, havarije ili bilo kog drugog događaja moguće analizirati razvoj događaja kako bi se iz tog iskustva izbegao problem u budućnosti i koristi se u daljoj analizi uspešnosti rada elektrane.

Stoga, da bi SCADA sistem funkcionisao bez problema bilo je potrebno unaprediti infrastrukturu, odnosno hardversku mrežu. Ona sada, nakon revitalizacije podrazumeva 16 programabilnih kontrolera, 4 operatorske stanice i 1 inženjersko mesto, inženjersku radnu stanicu, redundantne servere i mrežu, GPS opremu, laserske štampače i potpunu integraciju grupnog regulatora.

- Instaliran je i grupni regulator aktivne i reaktivne snage, a urađena je i revitalizacija hidromehaničke opreme. Povezivanjem sa dispečarskim centrom EPS-a omogućeno je i daljinsko upravljanje grupnim regulatorom čime je povećana ukupna stabilnost elektroenergetskog sistema Srbije - kažu iz Instituta „Mihajlo Pupin“.

Kapacitet povećan za 60 megavati

Od završetka modernizacije, IMP-Automatika pruža punu podršku u procesima redovnog održavanja, obezbeđivanju rezervnih delova instalirane opreme i po potrebi izmeni i usavršavanju upravljanja. Sistem inženjeri i operateri sad imaju mogućnost da na monitorima prate sve radne stanice uključujući i radnu stanicu na koju je povezan plazma panel visoke Full HD 1080p rezolucije.

- Nakon revitalizacije, HE „Bajina Bašta“ započela je novi životni ciklus od 40 godina – sistem je postao integrisaniji, stabilniji i daleko pouzdaniji i bezbedniji u radu, a ukupan kapacitet je povećan za 60 megavata - kažu iz ovog Instituta.

Ističu i da su sada inženjeri HE „Bajina Bašta“ koristeći novu tehnologiju nastavili modernizaciju pratećih i pomoćnih sistema redovno, bez potrebe periodičnog kompletnog remonta, i na taj način stalno usavršavaju ovo postrojenje.

- Primenjena tehnička rešenja sa HE „Bajina Bašta“ se primenjuju i u drugim hidro elektranama, u nekim segmentima i termo elektranama, i obrnuto i na taj način se vrši unifikacija sistema upravljanja, a ostvareni benefiti na jednom sistemu postaju dostupni svima - podvlače iz ovog Instituta.

Zahvaljujući ovoj transformaciji, HE „Bajina Bašta“ nije samo poboljšala svoj rad, već je postala model za budućnost elektroenergetike. Ovaj napredak, naveli su svojevremeno iz rukovodstva HE, ne samo da donosi veću energetsku efikasnost, i to za 40 miliona kilovat-sati veću nego pre revitalizacije, već postavlja nove standarde u bezbednosti i održivosti, i primer je vrhunske tehnologije i inovacije.
 

Najnovije vesti Srbija :

26 Apr 2024 Prozjumeri u ekspanziji
26 Apr 2024 Elektrodistribucija u 2023. zabeležila gubitak
25 Apr 2024 TENT A dobio moderno postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova
25 Apr 2024 Biogasna postrojenja mogu biti velika šansa
24 Apr 2024 Sve više planova za solarne elektrane na jugu
24 Apr 2024 Srbija postavlja temelje civilnog nuklearnog programa
24 Apr 2024 EPS: U martu struju uštedelo 54 odsto domaćinstava

 

Povezane vesti :

26 Apr 2024 Prozjumeri u ekspanziji
26 Apr 2024 Elektrodistribucija u 2023. zabeležila gubitak
25 Apr 2024 TENT A dobio moderno postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova
25 Apr 2024 Biogasna postrojenja mogu biti velika šansa
24 Apr 2024 Sve više planova za solarne elektrane na jugu
24 Apr 2024 Srbija postavlja temelje civilnog nuklearnog programa
24 Apr 2024 EPS: U martu struju uštedelo 54 odsto domaćinstava
21 Apr 2024 Kako smo uvezli energiju za džabe?
21 Apr 2024 Jeftinija električna energija za privredu od 1. maja
15 Apr 2024 Nuklearna energija kao opcija koja može da promeni lice Srbije
15 Apr 2024 Investitorima u obnovljive izvore energije država otežava posao ili uvodi fer plej na tržištu?
15 Apr 2024 Struja neće poskupeti za domaćinstva, ali koliko će biti jeftinija za privredu?
15 Apr 2024 Potreban nam je novi bazni izvor energije
14 Apr 2024 Za građane na severu Kosovu i Metohiji najniža cena struje
14 Apr 2024 Nuklearna energija nije bauk

Web Analytics