elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





16 Jan 2025 - forbs - Rast interesovanja u svetu za razvoj nuklearne energetike

Proizvodnja struje u nuklearnim centralama mogla bi da ove godine dostigne novi rekord i unapredi energetsku bezbednost, ali treba rešiti niz pitanja, kao što su troškovi, probijanje budžeta i izvori finansiranja, ocenila je danas Međunarodna agencija za energiju (IEA).

IEA je u izveštaju „Na putu u novu eru nuklearne energije“ ocenila da su nov impuls za to politika, investicije i tehnički napredak.

Kao primer su navedene male modularne atomske centrale (SMR), za koje se navodi da se brže grade, da su jeftinije i privlače interesovanje privatnog sektora.

SMR bi do 2040. godine mogle da imaju kapacitet od 80 GW, što bi činilo 10 odsto ukupnih nuklearnih kapaciteta u svetu, piše u izveštaju.

Nuklearne centrale, kao drugi po veličini – posle hidroelektrana, izvor električne energije sa niskom štetnom emisijom gasova, danas proizvode manje od deset odsto ukupne električne energije u svetu, piše u izveštaju IEA, međuvladine organizacije koja je godinama zagovornik razvoja nuklerane energije.

U studiji piše da je većina nuklearnih centrala u svetu u zemljama razvijene privrede, ali su mnoge izgrađene pre više desetina godina.

Sada se „globalna mapa nuklearne energije se menja, i većina projekata se gradi u Kini, koja će do 2030. godine po nuklearnim kapacitetima preteći i SAD i Evropu. Veliki igrač u oblasti nuklearne tehnologije je i Rusija2, navodi se u izveštaju.

U svetu se grade 63 nuklearne elektrane, a od 52 reaktora čija je izgradnja počela posle 2017 godine, 25 se, po podacim IEA, gradi po kineskoj tehnologiji, a 23 po ruskoj.

Sve nuklearne elektrane izgrađene od 2020. godine ili se još grade, zasnovane su isključivo na ruskoj ili kineskoj tehnologiji.

Izveštaj pokazuje da su u skladu s tim geografski veoma koncentrisani proizvodnja i obogaćivanje uranijuma za nuklearno gorivo.

Sada je tako više od 99 odsto kapaciteta za obogaćivanje uranijuma u četiri zemlje snabdevača, a po kapacitetima je najjača Rusija sa udelom od 40 odsto, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.

On je ocenio da takvo izuzetno koncetrisano tršište za nuklearne tehnologije, proizvodnju i obogaćivanje uranijuma predstavlja potencijalni rizik za budućnost i podvukao potrebu veće diverzifikacije lanaca snabdevanja.

„Danas je jasno da je u toku snažan povratak nuklearne energije koji je IEA prognozirala još pre nekoliko godina“, rekao je Birol.

Birol je reko da se u svetu upravo grade novi kapaciteti za više od 70 GW, što je najviše za 30 godina, a da je i više od 40 zemalja širom sveta odlučilo da uvrsti i taj izvor energije u svoj energetski sistem.

U svetu radi ukupno 420 nuklearnih centrala, a u proteklih pet godina zemlje širom sveta su odlučile da produže životni vek za više od 60 elektrana, piše u izveštaju agencije čije je sedište u Parizu.

Po učešću struje iz nuklearne energije u energetskom miksu u svetu 2023. godine je na prvom mestu bila Francuska, koja je 65 odsto svoje struje dobila iz nuklearki.

Odmah iza nje je Slovačka, sa nešto manje od 65 odsto, a slede Ukrajina, Mađarska sa oko 45 odsto, Finska, Belgija, Bugarska, Češka, koja je na oko 40 odsto, Belorusija, Slovenija i Švajcarska, koja je 2023. 35 odsto svojih potreba za strujom podmirivala iz atomske centrale.

Po instaliranim nuklearnim kapacitetima u razvijenim zemljama, na kraju 2023. godine prve su bile SAD, a sledile su Francuska, Japan, Kanada, Španija, Švedska i Velika Britanija. Ubedljivo najveći deo tih elektrana stariji je od 20 godina, a mnoge su starije i od 40 godina.

Među rastućim privredama, prva je Kina čije su nuklearne centrale uglavnom mlađe od 20 godina, a iza nje su Rusija, Ukrajina, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Pakistan i Bugarska.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

16 Jan 2025 forbs
Rast interesovanja u svetu za razvoj nuklearne energetike
7 Jan 2025 dw
Da li struja u Nemačkoj ostaje skupa?
5 Jan 2025 biznis
Francuska susedima isporučila rekordne količine električne energije
24 Dec 2024 dw
Nema sunca, nema vetra… uvozi struju!
24 Dec 2024 b92
Globalna potrošnja uglja dostigla rekordan nivo
17 Dec 2024 euronews
Švedska razmatra preuzimanje udela u novim nuklearnim elektranama
15 Dec 2024 telegraf
Da li se mogu ujediniti AI i nuklearna energija
15 Dec 2024 politika, seebiz
Šveđani krive Nemce za energetsku krizu
15 Dec 2024 seebiz
Francuzi će prvu poljsku nuklearnu elektranu podržati s 3,6 milijardi eura


Web Analytics