ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti svet:

 

VESTI SVET

     











    NAZAD  
Brana koja nadmašuje sve dosad   26 Mar 2026 - bliz

Najnovije vesti svet :

17 Avg 2026 Paklene vrućine lome elektro-mreže
17 Avg 2026 Četiri zemlje centralne Azije prijavile istovremene nestanke struje
17 Avg 2026 Nuklearni reaktor koji se "sam gasi" u slučaju opasnosti
17 Avg 2026 VELIKI DEO LIBIJE OSTAO BEZ STRUJE
17 Avg 2026 Španija produžila rad nuklearke Almaraz do 2030. godine
13 Avg 2026 EU: Udeo uglja u proizvodnji električne energije dostigao rekordno nizak nivo
13 Avg 2026 Kina krenula u gradnju gigantskog projekta na Tibetu

 

Povezane vesti :

13 Avg 2026 Kina krenula u gradnju gigantskog projekta na Tibetu
27 Jul 2026 OIE ubrzavaju globalni rast potrošnje energije
23 Jul 2026 Lekcija iz Poljske: Kako se briše neslavna reputacija „zemlje uglja“?
9 Jul 2026 Gravitacioni soliter u Kini
1 Jul 2026 Nemačka skoro tri petine struje dobija iz zelenih izvora
1 Jul 2026 Iz OIE proizvedeno 45,5% električne energije u EU u prvom kvartalu
29 Jun 2026 Do 100 milijardi dolara za nove reaktore
24 Jun 2026 Svet sve više vozi na struju
1 Jun 2026 Negativna cena struje prilika za mešetarenje
26 Mar 2026 Brana koja nadmašuje sve dosad
22 Mar 2026 EU proizvela 47,3 odsto električne energije iz OIE
4 Feb 2026 Kina ne odustaje od uglja!
25 Jan 2026 U EU prvi put dobijeno više struje iz vetra i sunca nego iz fosilnih goriva
14 Jan 2026 EU: porastao udeo obnovljivih izvora u potrošnji
8 Jan 2026 Francuska uvećala proizvodnju iz NE

Kina ubrzano razvija ogroman hidroenergetski projekat na jugoistoku Tibeta, koji bi po svim najavama trebalo da postane najveći na svetu. Reč je o sistemu od pet uzastopnih elektrana na reci Jarlung Cangpo, jednoj od najmoćnijih i najnepristupačnijih reka u Aziji.

Ova reka useca duboki kanjon kroz Himalaje, a nizvodno protiče kroz Indiju i Bangladeš kao Bramaputra, čineći ključni izvor vode za milione ljudi. Upravo zato projekat ne izaziva pažnju samo zbog energije, već i zbog mogućih političkih posledica.

Gigantski energetski poduhvat

Planirana proizvodnja iznosi oko 300 milijardi kilovat-sati godišnje, dok bi ukupna snaga sistema dostigla čak 70 gigavata. Time bi ovaj projekat višestruko nadmašio trenutno najveću hidroelektranu na svetu - branu Tri klisure.

Radovi su zvanično započeli tokom leta 2025. godine, ali završetak se ne očekuje pre kasnih 2030-ih. Projekat ove veličine zahtevaće najmanje deceniju intenzivne izgradnje u ekstremnim uslovima.

Za Peking, ovo nije samo energetska investicija, već i dokaz sposobnosti da i najnepristupačniji tereni mogu biti pretvoreni u strateške resurse. U viziji kineskih vlasti, Jarlung Cangpo nije više udaljena planinska reka, već ogroman neiskorišćen potencijal.

Rizici i političke tenzije

Ipak, izgradnja u ovom delu sveta nosi ozbiljne izazove. Himalaji važe za seizmički aktivno područje, što dodatno komplikuje ovako ambiciozan poduhvat.

Početkom 2025. godine region je pogodio snažan zemljotres koji je već oštetio pojedine brane, što je podiglo zabrinutost oko bezbednosti budućeg sistema.

Osim prirodnih rizika, sve je izraženija i politička dimenzija projekta.

Kako reka dalje protiče kroz Indiju i Bangladeš, ove zemlje strahuju da bi Kina mogla da utiče na količinu i tok vode, čime bi stekla dodatni geopolitički uticaj.

Iako kineske vlasti tvrde da neće biti negativnih posledica po nizvodne države, činjenica je da ovakav projekat menja odnos snaga u regionu. Kontrola nad izvorom jedne od najvažnijih azijskih reka nosi sa sobom i političku težinu.

Mega-brana na Jarlung Cangpou tako već sada prevazilazi okvire energetike i ulazi u širu priču o moći, resursima i uticaju u Aziji.

 
Web Analytics