ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti Srbija:

 

VESTI SRBIJA

     











    NAZAD  
Usaglašena ključna pitanja za realizaciju projekta RHE Bistrica   21 Jun 2026 - politika
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa novoimenovanim generalnim direktorom Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) za Srednji Istok i Evropu, Tanakom Kotarom, o, kako je navela, realizaciji najvažnijeg projekta u energetskom sektoru Srbije, reverzibilnoj hidroelektrani (RHE) Bistrica.

„Zadovoljni smo što smo otklonili najvažnija otvorena pitanja u vezi sa visinom finansiranja, načinom ugovaranja radova kao i naredne korake u izradi tenderske dokumentacije i odobravanja kredita od strane JICA. Njihova misija procene projekta posetiće Srbiju u martu sledeće godine čime će se steći uslovi za zaključivanje Ugovora o zajmu dok će tehnički savetnici, angažovani već 17 meseci, od sledeće nedelje ponovo boraviti u Srbiji", rekla je Đedović Handanović.

Ona je istakla da su Vlada Srbije i Ministarstvo rudarstva i energetike u prethodnom periodu intenzivirali komunikaciju sa japanskim institucijama radi postizanja konačnog dogovora o finansiranju projekta, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Dodala je da je RHE Bistrica najvažniji projekat u energetskom sektoru koji će doprineti napretku Srbije u energetskoj tranziciji.

„Izgradnjom ove reverzibilne hidroelektrane omogućavamo integraciju oko 650 megavati, uz povećavanje kapaciteta za skladištenje energije koja se proizvodi iz solarnih i vetroelektrana. Ova hidroelektarna kao prirodna baterija doprineće ostvarivanju ciljeva u procesu dekarbonizacije i većoj sigurnosti snabdevanja. Nastavljaju se radovi na izradi projektno-tehničke dokumentacije dok će međuvremenu početi pripremni radovi na pratećoj infrastrukturi projekta", navela je ministarka.

Tanaka Kotaro je rekao da će se intenzivna saradnja i koordinacija srpske i japanske strane nastaviti i u narednom periodu kako bi se obezbedila uspešna realizacija projekta RHE Bistrica.

On je naglasio spremnost japanske strane da tokom specijalizovane izložbe Ekspo 2027 u Beogradu svečano potpiše Ugovor o zajmu, što bi predstavljalo važan korak u realizaciji jednog od najznačajnijih energetskih projekata u Srbiji, navodi se u saopštenju.
 

Najnovije vesti Srbija :

19 Avg 2026 EPS pokriva potrebe za električnom energijom iz sopstvene proizvodnje
17 Avg 2026 Hidroelektrana Bistrica će obezbediti Srbiji sigurno snabdevanje
17 Avg 2026 Cene električne energije u regionu do 700 evra – da li Srbija ima razloga za brigu
17 Avg 2026 Verozelena biće na mreži 2028. godine
17 Avg 2026 Gasna elektrana kod Niša trebalo bi da bude završena do 2030. godine
17 Avg 2026 Izmena jednog pravilnika ubrzala bi razvoj mreže
12 Avg 2026 Električna energija na berzi dostiže rekordne cene

 

Povezane vesti :

19 Avg 2026 EPS pokriva potrebe za električnom energijom iz sopstvene proizvodnje
17 Avg 2026 Hidroelektrana Bistrica će obezbediti Srbiji sigurno snabdevanje
17 Avg 2026 Cene električne energije u regionu do 700 evra – da li Srbija ima razloga za brigu
12 Avg 2026 Električna energija na berzi dostiže rekordne cene
8 Avg 2026 Nizak vodostaj Dunava stvara izazove, situacija stabilna
8 Avg 2026 Region na nogama jer se proizvodi sve manje struje
8 Avg 2026 Treba tražiti novi energetski miks
4 Avg 2026 Elektroenergetska kriza u Srbiji pokrenula priču o energetskoj budućnosti i hidroelektranama
2 Avg 2026 Đerdap sa nikad manjom proizvodnjom
23 Jul 2026 EPS: Ova godina jedna od najlošijih za hidroelektrane zbog suše
23 Jul 2026 Raspisan tender za Izradu planske i dela tehničke dokumentacije za RHE Đerdap 3
23 Jul 2026 EPS ulaže 109,7 miliona evra u modernizaciju „Vlasinskih hidroelektrana”
16 Jul 2026 Evo zašto je Đerdap 3 mnogo više od hidroelektrane
16 Jul 2026 Tehnička priprema projekta Đerdap 3 trajaće oko tri godine, izgradnja oko šest
15 Jul 2026 U Srbiji tri puta više instalisanih OIE kapaciteta nego 202

Web Analytics