ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti Srbija:

 

VESTI SRBIJA

     











    NAZAD  
Srbija ima viziju dekarbonizacije, ali još ćemo koristiti TE   11 Dec 2025 - euronews
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da Srbija ima viziju dekarbonizacije, ali da, kako ne bi ušla u dodatne probleme sa prenosnim sistemom kroz dekarbonizaciju, planira da još neko vreme koristi svoje termoelektrane.

Ona je, na panelu "Razbijanje zavisnosti, jačanje konkurentnosti: Energetski izazovi Zapadnog Balkana" na forumu "BELTALKS: Belgrade Economic Talks", istakla da je Srbija prošle godine završila novu, izgrađenu po svim standardima EU, termoelektranu u Kostolcu, koja ima dodatnih stabilnih 350 megavata.

Advertisement
"Pored toga, planiramo da više investiramo u našu rudarsku opremu kako bismo osigurali da imamo sopstvene resurse dok se ne dekarbonizujemo", dodala je ona.

Navela je da je u Srbiji donedavno bila zabrana nuklearne energije i izgradnje nuklearnih elektrana, ali da je promenjen zakon u toj oblasti.

"Već imamo istraživačke institute koji su pomogli u tom procesu, ali zapravo možemo da planiramo uvođenje nuklearnih elektrana. To je težak zadatak. Potrebni su nam ljudi, potrebni su nam istraživački instituti, potrebne su nam akademske institucije", rekla je ministarka i dodala da smo u prvoj fazi pripreme prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju, jer su koraci koje jedna zemlja mora da ispuni veoma jasni.

Prema njenim rečima, u okviru ljudskih resursa radi se na povećanju kapaciteta u vladi kako bi se ovaj program mogao pripremiti i biće nastavljen rad na promeni energetskog sektora, kako bi se on diverzifikovao i dekarbonizovao a da i dalje imamo stabilne izvore energije koji će obezbediti osnovu za to.

"Već smo lider u Energetskoj zajednici EU u protekle dve godine, Srbija je prepoznata kao zemlja sa najvećim postignućima u reformama", istakla je Đedović Handanović.
 

Najnovije vesti Srbija :

29 Apr 2026 Negativne cene električne energije prvi put na srpskoj berzi od 5. maja
29 Apr 2026 Neophodno je da uspešno privedemo kraju transformaciju EPS-a
29 Apr 2026 Srbija će imati adekvatan kadar za izgradnju prve nuklearke do 2040
29 Apr 2026 Niš spreman za gradnju velike gasne elektrane
23 Apr 2026 Elektromreža Srbije potpisala ugovor o dogradnji trafostanice Bajina Bašta
23 Apr 2026 Srbija povećala kapacitete obnovljivih izvora energije na 1.232 megavata
23 Apr 2026 Hoće li vestačka inteligencija da smanji greške sa računima za struju

 

Povezane vesti :

20 Apr 2026 Na mjestu pepelišta termoelektrana Kolubara A i Morava do 2029. niču solarne elektrane
15 Apr 2026 Koje su uštede od solarnih panela, a kakva je situacija na terenu
30 Mar 2026 Kakav energetski miks treba našoj zemlji?
30 Mar 2026 Šta su glavne zamerke na Studiju o primeni nuklearne energije u Srbiji?
26 Mar 2026 Srbija će 2026. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 237 MW
22 Mar 2026 Nuklearke i obnovljivi izvori energije – rivalstvo ili saradnja?
12 Mar 2026 Do 2030. Srbija treba da dobije oko 1.500 megavata iz novih kapaciteta
22 Feb 2026 Od gasne elektrane do RHE Bistrice i modularnih nuklearnih reaktora
31 Jan 2026 Elektrane na gas, solar i vetar u fokusu energetske tranzicije
25 Jan 2026 Srbija dobija gasnu elektranu
14 Jan 2026 EPS planira izgradnju šest solarnih elektrana snage 1GW
14 Jan 2026 Grejalice i TA peći najveći potrošači – šta je najefikasnije rešenje
26 Dec 2025 Ponovo problemi sa strujom
14 Dec 2025 EPS profitabilan i u 2025. godini
11 Dec 2025 NE: Evo koliko je vremena potrebno i ko bi bili potencijalni izvođači

Web Analytics