elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






1 Jun 2026 - blic - Cene električne energije u Evropi u minusu

Evropa se poslednjih dana suočava sa velikim viškom električne energije iz solarnih elektrana koji dovodi do negativnih cena na tržištu i sve izraženijih problema u funkcionisanju prenosnih mreža.

U Francuskoj je kombinacija izuzetno sunčanog vremena i stabilne proizvodnje iz nuklearnih elektrana dovela do naglog rasta ponude električne energije, prenosi Blumberg.

U pojedinim danima solarna proizvodnja prelazila je 20 gigavata, dok su nuklearne elektrane isporučivale gotovo 40 gigavata, što je stvorilo značajan energetski višak.

Takvi uslovi su doveli do masovnog izvoza električne energije iz Francuske ka susednim državama, uključujući Nemačku, Italiju i Veliku Britaniju, koji je u pojedinim trenucima premašivao 15 gigavata, što je dodatno opteretilo regionalnu mrežu.

Višak ponude brzo se odrazio na tržišne cene, a na evropskim berzama električne energije, u intradnevnom trgovanju zabeležene su negativne cene, koje su padale i do oko minus osam evra po megavat-satu.

U takvim situacijama proizvođači su primorani da smanjuju ili potpuno zaustavljaju proizvodnju, jer prenosna mreža ne može da apsorbuje sav višak energije.

Procene ukazuju da bi u narednim mesecima evropske zemlje mogle da zbog ovog fenomena "izgube" 40 teravat-sati električne energije, što odgovara godišnjoj potrošnji šire oblasti Londona.

Solarne elektrane su jednu deceniju unazad predstavljane kao stabilna i dugoročno isplativa investicija,ali pojava negativnih cena i sve češće obustave proizvodnje menjaju ekonomsku računicu.

Ukupni instalirani solarni kapacitet u Evropi danas se procenjuje na oko 490 gigavata, što predstavlja najveći pojedinačni izvor električne energije na kontinentu, ispred gasa, vetra i nuklearne energije.

Očekuje se da će se kapacitet dodatno povećati, dok razvoj mreže zaostaje, a dodatan izazov predstavlja tehnička stabilnost sistema.

Evropska komisija procenjuje da će za modernizaciju i jačanje elektroenergetskih mreža do 2040. godine biti potrebno oko 1,2 biliona evra investicija.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

1 Jun 2026 dw
Mnogo „zelene“ struje – malo kapaciteta za skladištenje
1 Jun 2026 politika
Negativna cena struje prilika za mešetarenje
1 Jun 2026 blic
Cene električne energije u Evropi u minusu
7 Maj 2026 novaekonomija
Obnovljivi izvori električne energije po prvi put prestigli ugalj na globalnom nivou
7 Maj 2026 dnevnik
Baterija radi 16 godina bez pada snage, a jeftinija od litijuma
5 Maj 2026 seebiz
Usporava gradnja novih solarnih kapaciteta u Njemačkoj
15 Apr 2026 forbes
Kako Indija snabdeva strujom 1,4 milijardi ljudi
8 Apr 2026 telegraf
Vetar i sunce srušili cenu električne energije u Nemačkoj ispod nule
22 Mar 2026 telegraf
EU proizvela 47,3 odsto električne energije iz OIE


Web Analytics