ELEKTROENERGETIKA |
VESTI FIRME |
BAZA EE EE BLOG |
DOGAĐAJI FAKULTETI |
KNJIGE ČASOPISI |
POSLOVI LINKOVI |
SISTEMI ISTORIJAT |
|
|
| VESTI SVET
EE
E
SLEDEĆA >
21 Jun 2026 - newsmax Počinje izgradnja prve komercijalne fuzione elektrane na svetu 21 Jun 2026 - b92 Švajcarska ukida zabranu izgradnje nuklearnih elektrana 21 Jun 2026 - b92 Dve francuske nuklearke mogle bi da smanje proizvodnju 21 Jun 2026 - novaekonomija AI troši sve više struje: EU sprema nova pravila za data centre 14 Jun 2026 - nova U pustinji izgradili najveću solarnu elektranu na svetu 12 Jun 2026 - N1 EU želi da afričko sunce pokreće evropsku električnu revoluciju 12 Jun 2026 - autoblog Novi punjači bi mogli da promene pravila igre
EEEEEE
SLEDEĆA >
Prikaz 1 do 7 od ukupno 2990 vesti svet |
14 Jun 2022 - telegraf - Napeto u Australiji zbog mogućih restrikcija Istočna obala Australije suočava se sa novom pretnjom od nestanka struje, i to samo nekoliko sati nakon što je australijski operater za energetiku (AEMO) intervenisao u ponedeljak. Naime, AEMO je juče naložio da svi generatori za struju budu uključeni, kako bi se sprečilo da milioni ostanu bez struje, ali predgrađa na severu Sidneja ipak nisu imala električnu energiju. Sada AEMO upozorava da delove zemlje čeka teško vreme, pogotovo Kvindlsend i Novi Južni Vels, i to već večeras, zbog pada temperatura i vrtoglavog rasta cena energije. Milioni će ostati bez struje za nekoliko sati? Očekuje se da će prvi bez električne energije ostati Kvinslend, i to već danas od 17 časova. Pola sata kasnije u mraku će biti i Novi Južni Vels. AEMO će iskoristiti svoja ovlašćenja da naredi operaterima da proizvode više energije, sa nedostatkom rezerve snabdevanja koji će dostići nivoe 2 i 3. Kako navode australijski mediji, u najgorem slučaju to znači da bi deficit u ravnoteži ponude i potražnje mogao potroši svu rezervu električne energije. Vlasti su apelovali na stanovnike da pažljivo troše struju, kako ne bi došlo do stravičnih restrikcija. - Samo pažljivom potrošnjom električne energije kod kuće i na vašem radnom mestu, zajednica može da pomogne da se obezbedi sigurnost elektroenergetskog sistema u Kvinslendu - naveli su nadležni. Novopostavljeni ministar za klimatske promene i energetiku Kris Boven rekao je jutros da je „važnije nego ikad upravljati tranzicijom i unositi više energije u sistem i fokusirati se na bolje skladištenje i prenos“. Boven je uveravao Australijance da energetskom krizom "veoma aktivno upravljaju" i vlada i AEMO, zbog čega je Kvinslend u ponedeljak uveče izbegao restrikcije struje. - To je izbegnuto jer je operater mogao da naloži generatorima da daju više energije u sistem. Takođe mi je rečeno da oni veruju da danas možemo da izbegnemo nestanke struje u Novom Južnom Jugu i drugim državama - rekao je Boven. Ipak, kako je naveo, Australija čekaju teška vremena. - S obzirom na to da smo samo dve nedelje u hladnijoj zimi nego inače očekuje nas neprijatan period, u to nema sumnje. Naš sistem je pod pritiskom. Imamo mnogo prekida u elektranama na ugalj - rekao je on. On je rekao i da je to dovelo do povećanja cena. Boven je rekao da su rat u Ukrajini, poplave i temperature niže od uobičajenih pogoršali problem i "povećali opterećenje sistema", ali je insistirao da su stvari pod kontrolom. |
VESTI SRBIJA BALKAN Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu. Povezane vesti SVET :
22 Jul 2025 b92 |