elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






9 Mar 2023 - ekapija - EPS traži procenu isplativosti hidroelektrana na Ibru

Elektroprivreda Srbije raspisala je tender za izradu investiciono-tehničke dokumentacije za izgradnju Ibarskih HE.

Ovim oživljava veliki projekat gradnje 10 hidroelektrana na Ibru, planiran još pre deceniju i po.

Naime, EPS i italijanska kompanija Seci energia potpisale su 2010. godine ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća Ibarske hidroelektrane, kojeje trebalo da gradi hidroelektrane na reci Ibar. Vrednost ove investicije tada je procenjena na oko 285 mil EUR.

U planu je bila izgradnja 10 hidroelektrana na Ibru ukupne snage 103 megavata, sa godišnjom proizvodnjom 420 miliona kilovat sati.

Pročetak gradnje najavljivan je za 2012, ali se nikad nije desio.

U svetlu aktuelne energetske krize, država je očigledno procenila da je projekat ibarskih HE potreban i odlučila da ga "rehabilituje".

U tenderu se ističe da je reka Ibar, sa površinom sliva od 8.000 km2 i dužinom toka od oko 275 km, jedan od najznačajnijih neiskorišćenih hidropotencijala u Srbiji.

Kako je navedeno u tehničkoj specifikaciji posla vrednog 129,4 miliona dinara, cilj je utvrđivanje prostorne, ekološke, društvene, finansijske, tržišne i ekonomske opravdanosti izgradnje sistema HE na Ibru, prema koncepciji i tehničkim rešenjima iz Prostornog plana područja posebne namene iz 2012. godine.

U tenderskoj dokumentaciji piše da je potrebno je izvršiti aktuelizaciju i upodobljavanje PPPPN, s obzirom da je u međuvremenu došlo do promena Zakona o planiranju i izgradnji i pratećih propisa, ali bez izmene grafičkg dela plana.

Izrada ove dokumentacije će, kako se dodaje, biti tehnički osnov za raspisivanje tendera za izbor izvođača, a ugovor o izgradnji bi se odnosio na projektovanje i izgradnju.

Gradnja će biti plaćena iz kredita međunarodnih finansijskih institucija.

Predmet tehničke, planske i studijske dokumentacije je sistem od 10 hidroelektrana na Ibru, na deonici od 55 km na delu toka između Raške i Kraljeva, i pridruženih objekata i sistema u skladu sa PPPPN iz 2012. godine.

U planu je gradnja HE Lakat, HE Maglič, HE Dobre Strane, HE Bela Glava, HE Gradina, HE Cerje, HE Glavica, HE Ušće, HE Gokčanica i HE Bojanići.

Pored toga, radiće se izmeštanje deonica državnog puta IB reda broj 22 kod HE Maglič, HE Dobre Strane, HE Bela Glava i HE Cerje, kao i podsistemi za priključenje na prenosnu mrežu i objekti protiverozione zaštite Sistema HE na Ibru

Hidroelektrane su planirane kao pribranske, protočnog režima rada, u telu betonskih gravitacionih brana koje formiraju akumulaciju.

HE Lakat će biti najnizvodnija hidroelektrana u sistemu HE na Ibru, a HE Maglič je sledeća uzvodna stepenica u sistemu. Njen pregradni profil brane HE Maglič je lociran oko 1,5 km nizvodno od pešačkog mosta ispod Maglič grada.

HE Dobre Strane je treća stepenica u sistemu (sa nizvodne strane), a pregradni profil brane planiran je neposredno nizvodno od ušća reke Dubočice u Ibar.

Četvrta stepenica u sistemu je HE Bela Glava, na oko 4,5 km uzvodno od HE Dobre Strane. Sledeća je HE Gradina, čiji je pregradni profil planiran oko 2 km nizvodno od železničke stanice Polumir.

HE Cerje je šesta planirana stepenica u sistemu sa nizvodne strane, u blizini sela Cerje, oko 2,5 km uzvodno od železničke stanice Polumir.

Sedma je HE Glavica, sa branom oko 3 km nizvodno od mesta Ušće.

HE Ušće - osma stepenica u sistemu, imaće branu oko 2 km uzvodno od mesta Ušće, a HE Gokčanica neposredno uzvodno od ušća reke Gokčanice (desna pritoka Ibra).

Najzad, HE brana hidroelektrane Bojanići će se nalaziti u ataru sela Bojanići, oko 0,7 km uzvodno od železničkog mosta.

Tender je otvoren do 12, aprila



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

9 Jun 2026 rts
Uprkos CBAM taksi, investicije neće biti ugrožene
9 Jun 2026 forbes
Više od 60 elektrana u Srbiji, ukupne snage 36 MW, izgubilo status povlašćenog proizvođača
4 Jun 2026 n1
Ambasada SAD u Srbiji objavila javni poziv za Đerdap 3
1 Jun 2026 rtv
Tesla i početak moderne elektrifikacije
1 Jun 2026 rts
Srbija uči od Švedske – kombinacija hidro, nuklearne i energije vetra
1 Jun 2026 danas
Jedan data centar troši struju kao ceo Kragujevac
23 Apr 2026 biznis
Elektromreža Srbije potpisala ugovor o dogradnji trafostanice Bajina Bašta
23 Apr 2026 vreme
Hoće li vestačka inteligencija da smanji greške sa računima za struju
20 Apr 2026 kurir
EPS treba da buder operator buduće nuklearke elektrane

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika