elektroenergetika

Elektrane na ugalj čine 10 najvećih emitera ugljen-dioksida u EU
23 Maj 2023 - biznis

Elektrane na ugalj bile su 10 najvećih emitera u Evropskoj uniji prošle godine, a na listi dominiraju one u Nemačkoj i Poljskoj, otkrila je u utorak nova analiza energetskog istraživačkog centra Ember.

Elektroenergetski sektor je prošle godine iznosio 739 miliona tona CO2 (CO2e), što je otprilike polovina emisija u sistemu Evropske unije za trgovinu emisijama (EU-ETS). Ugalju se pripisuje više od 60 odsto emisija u energetskom sektoru, a dve trećine idu na teret Nemačkoj i Poljskoj, prenosi Anadolu Agency.

Prema analizi, prvih 10 elektrana na ugalj činile su četvrtinu svih emisija iz elektroenergetskog sektora u prošloj godini i 13 odsto ukupnih emisija EU evidentiranih u ETS-u.

Sistem obuhvata više od 10.000 instalacija u različitim sektorima, uključujući elektroenergetiku, avijaciju i druge industrije kao što su rafinerije cementa, čelika i nafte.

„Fabrike na ugalj su višestruki prekršioci prljave liste EU“, rekla je Emberova analitičarka Harijet Foks (Harriet Fox) i dodala da bi bilo dobro za Evropu da se što pre oslobodi uglja.

Sedam elektrana na ugalj je bilo među 10 najboljih svake godine u protekloj deciniji. PGE-ova elektrana Belhatov u Poljskoj je na vrhu liste kao i od kada je ETS počeo 2005. godine.

Nemački RVE i EPH i poljski PGE dominirali su emisijama u elektroenergetskom sektoru šestu godinu zaredom jer su svaki emitovao skoro isto toliko CO2e kao i italijanski energetski sektor 2022. godine.

Osim elektrana na ugalj u Nemačkoj i Poljskoj, bugarska fabrika na ugalj Maritsa East 2 svrstala se na 10. mesto najvećeg emitera u EU.

Prema analizi, iako ugalj i dalje dominira emisijama u EU, dugoročni pad energije iz uglja je jasan jer su emisije uglja 2022. bile niže nego pre jedne decenije.

Emisije električne energije iz uglja u Evropi porasle su za samo šest odsto prošle godine u poređenju sa 2021, uprkos zabrinutosti da će se Evropa vratiti energiji uglja tokom globalne gasne krize pogoršane ruskim ratom u Ukrajini.

Ember je saopštio da su dva najveća emitera energije iz uglja u EU-ETS, Nemačka i Poljska, zabeležile pad u emisijama električne energije iz uglja, iako Nemačka napreduje brže.

One su pale za 37 odsto u poslednjoj deceniji u Nemačkoj, koja ima za cilj postepeno gašenje elektrana na ugalj 2030. godine. Poljska, međutim, tek treba da odredi datum povlačenja uglja i smanjila je emisiju električne energije iz njega za samo 12 odsto u poslednjih 10 godina.

Povezane vesti BALKAN

9 Maj 2024 Indija se sprema za najgori scenario nedostatka električne energije biznis

6 Maj 2024 Uglju "odzvonilo" do 2035. godine rts

21 Apr 2024 Za električnu energiju najviše plaćaju Danci i Nemci euronews

17 Apr 2024 Francuske lekcije iz zelene tranzicije kurir

15 Apr 2024 Treba da gasimo čak dve termoelektrane nedeljno danas

12 Apr 2024 Globalni kapaciteti elektrana na ugalj u 2023. na istorijskom maksimumu politika

1 Apr 2024 Zatvoreno sedam termoelektrana u Nemačkoj blic

1 Apr 2024 Nakon solara, Kina ovladala energijom vetra! blic

26 m OIE činili su 41,2% bruto potrošnje električne energije u EU tokom 2022 politika

26 Mar 2024 Gejts ulazi u posao sa nuklearkama bizlife



Web Analytics