elektroenergetika

Solarni paneli pune skladišta Evrope
3 Okt 2022 - bloomberg

Nekoliko desetina hiljada neiskorišćenih solarnih panela nalazi se u skladištima širom Evrope, u trenutku kada se kontinent bori sa energetskom krizom bez presedana.

Rast cena struje nakon ruske invazije na Ukrajinu dobar je razlog za brži prelazak na obnovljivu energiju. Sve više domaćinstava i preduzeća želi da koristi solarnu energiju, a ponuda solarnih panela će dostići tu potražnju. Međutim, glavni deo slagalice koji nedostaje su inženjeri koji ne mogu ugraditi panele na krov istom brzinom kojom se oni poručuju.

“Solarna energija je infrastruktura, i ne možete samo da pucnete prstima i da očekujete da se ona magično pojavi“, izjavila je Jenny Chase, glavna analitičarka za solarnu energiju u BloombergNEF-u. Solarne kompanije “počinju da shvataju da instalacija panela ne ide istom brzinom kao i kupovina”.

Stvaranje zaliha se vidi iz podataka najvećeg svetskog proizvođača solarnih panela. Kineska prodaja panela Evropi, dostigla je 14.2 milijarde dolara u periodu od januara do jula, što je otprilike 54 gigavata, prema BloombergNEF-u. To je dovoljno za napajanje više od 16 miliona domaćinstava u Nemačkoj, a prema proceni BNEF-a, više od 41 gigavata biće instalirano u regionu tokom cele ove godine.

Evropa i dalje želi da iskoristi rekordnu količinu solarnog kapaciteta u 2022. godini, ali taj broj bi bio veći kada bi ljudi, umesto da samo pričaju o kupovini panela, zapravo nabavili solarne panele, istakao je Dries Acke, direktor lobi grupe Solar Power Europe iz Brisela.

“Oni koji ugrađuju solarne panele su u mnogim zemljama već zauzeti u toku narednih nekoliko nedelja i meseci”, izjavio je Acke. Paneli naručeni u Belgiji i Nemačkoj možda neće biti postavljeni pre marta, dodao je.

Problem je u tome što ugradnja solarnih panela na krovove zahteva naporan rad. Prekidi u radu zbog nedostatka radnika su sve češći u ovom sektoru nego u elektranama koje grade komunalna preduzeća, izjavio je Daniel Tipping, analitičar britanske konsultantske kuće Wood Mackenzie Ltd.

Jedna od najvećih španskih kompanija koja se bavi ugradnjom solarnih panela na krovove, Holaluz-Clidom SA, započela je obuku radnika kako bi rešila problem manjka radne snage. Pre godinu dana, za instalaciju panela bilo je potrebno oko 180 dana, ali, sada je kompanija skratila taj broj na maksimalnih 45 dana, izjavila je izvršna direktorka Carlota Pi Amoros.

“Potražnja za solarnim panelima u Španiji je neviđeno velika”, rekla je Pi Amoros u intervjuu. “Sada, kada dolazi jesen, želimo da budemo sigurni da će naši kupci imati solarne panele pre početka zime. Sada kupovina raste.”

Lanac snabdevanja

Manjak radne snage je glavni problem sa kojim se evropska solarna industrija suočava u ovom trenutku. Ali, zalihe panela u Roterdamu, najvećoj luci na kontinentu, povezane su sa logistikom.

Prijavljena su velika kašnjenja, a zbog globalnog nedostatka kompjuterskih čipova, nekim panelima nedostaju konvertori za obradu struje.

“Situacija sa lancem snabdevanja je veoma loša u ovom trenutku”, izjavio je Martin Schachinger, generalni direktor nemačke solarne brokerske platforme pvXchange Trading GmbH. “Ne verujemo da ćemo uspeti da ostvarimo naše klimatske ciljeve u narednim godinama, ako se zbog nedostatka radnika nastavi odlaganje rasta industrije”.

Kineske solarne kompanije su svesne da je zarada na njihovom najvećem tržištu u Evropskoj uniji izložena riziku, uz prodaje koje su bili skoro duplirane u prvoj polovini godine. Direktor marketinga kompanije Jinko Solar, Gener Miao, rekao je investitorima prošlog meseca da se očekuje da potražnja u nekim evropskim zemljama oslabi u drugoj polovini zbog “problema u logističkom lancu.”

Pored toga, vreba još jedna pretnja koja može biti dugoročna. Zakonodavci EU su predložili da se zabrana koju je blok uveo na robu koja je napravljena prisilnim radom, produži i na treće zemlje. Za kinesku solarnu industriju, to je odjek američke odluke da zabrani uvoz proizvoda iz kineske regije Xinjiang, centra sirovih materijala za većinu državne solarne proizvodnje.

Pad solarnih giganta u trenutku sve veće zabrinutosti Evrope zbog prinudnog rada

Tvrdnje o nasilju nad Ujgurima, muslimanskom manjinom u kineskoj autonomnoj regiji Xinjiang, koje Kina negira, dodatno su pogoršale odnose Pekinga i Vašingtona, što je poremetilo isporuke panela koji su važna komponenta energetske tranzicije koju planira vlada američkog predsednika Bidena.

Predlog Evropske komisije o zabrani i dalje mora biti odobren, a u svakom slučaju, bilo bi potrebno nekoliko godina pre nego što stupi na snagu, navode analitičari kompanije Morgan Stanley, uključujući Simona Leea.

“Politike SAD u vezi sa pitanjem prinudnog rada uzrokovale su kašnjenje kineskih isporuka solarnih panela”, izjavio je Lee u belešci. “Predlog EU može dovesti do sličnih situacija”.

Povezane vesti BALKAN

26 Apr 2024 Električna energija iz obnovljivih izvora čini 56% ukupne nemačke potrošnje

24 Apr 2024 Beč otvara 30. solarnu elektranu u vlasništvu građana seebiz

21 Apr 2024 Za električnu energiju najviše plaćaju Danci i Nemci euronews

21 Apr 2024 Dve zemlje u Evropi se napajaju 100 odsto obnovljivom energijom euronews

17 Apr 2024 Francuske lekcije iz zelene tranzicije kurir

17 Apr 2024 Veštačka inteligencija može povećati potrošnju struje za 10 teravata godišnje bif

12 Apr 2024 Globalni kapaciteti elektrana na ugalj u 2023. na istorijskom maksimumu politika

1 Apr 2024 Nakon solara, Kina ovladala energijom vetra! blic

26 m OIE činili su 41,2% bruto potrošnje električne energije u EU tokom 2022 politika

21 Mar 2024 U Indiji se gradi se najveća elektrana na svetu novimagazin



Web Analytics