elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





3 Jun 2024 - blic - Teksaška ekološka revolucija

„Klimatske promene su kineska prevara“ rekao je na jednom od svojih mitinga 2019. Donald Tramp, negirajući time ovu globalnu pojavu. Na brojnim drugim mitinzima ismevao je vetroturbine kao ubice ptica koje prave više štete nego koristi, spominjao da Amerika može da živi samo od nafte, gasa i uglja ispod svoje površine, a ismevao je i električne automobile. Njegovo najuže okruženje koje se bavi pitanjima klime i energetike na dosta je sličnim pozicijama i mahom ne vidi vrednost u zelenoj tranziciji i obnovljivim izvorima energije.

Značajan udeo republikanskih birača deli barem deo ovih stavova, te manje ili više ne veruje da su klimatske promene tema. Po prošlogodišnjoj analizi Univerziteta u Mičigenu oko 15% Amerikanaca ne veruje da se klimatske promene dešavaju i u tom udelu republikanci čine skoro potpuni udeo.

Sa druge strane, najveća i najvažnija republikanska država Teksas, bez koje je matematički teško zamisliti bilo koju nacionalnu republikansku pobedu, beleži nešto drugačiji trend. Dok desni političari iz ove države takođe koriste retoriku u korist industrije fosilnih goriva i relativizuju zelenu energiju, Teksas postaje ni manje ni više nego ekološki prvak SAD-a u proizvodnji električne energije. Pojedine države gde demokrate već dugo vladaju diče se svojim ekološkim politikama i odgovornošću prema pitanju klimatskih promena, ali paradoksalno imaju mnogo manje merljivih rezultata u istom polju od ove republikanske tvrđave. U ovom trenutku, Teksas je kao država najveći proizvođač električne energije u SAD-u, kao i prvak po proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora sa duplo većom proizvodnjom od prve dve naredne države zajedno, Floride i Pensilvanije.

Kada neko pomisli na ovu veliku južnu saveznu državu, prva asocijacija su naftna polja i platforme u pustinjama iz starih holivudskih filmova. Takvo predstavljanje Teksasa delom nije daleko od istine, jer i dan danas ova država proizvodi oko 40% američke nafte i 25% gasa, a poseduje i oko 30% kapaciteta svih rafinerija u SAD-u. Sa ovogodišnjom proizvodnjom nafte u Sjedinjenim Američkim Državama, koja je oborila sve svetske dosadašnje rekorde, čak ukupan sadašnji proizvod nafte Teksasa spada među istorijske maksimume ove države. Fosilna goriva u Teksasu ne posustaju u smislu proizvodnje ni dan danas.

Međutim, slika koju će čitaoci mnogo manje povezivati sa Teksasom su ljudi u kaubojskim šeširima koji prolaze električnim automobilom pored nepreglednih vetroturbina, solarnih panela i postrojenja za geotermalnu energiju. U realnosti ova slika je sve češća, jer primera radi ova republikanska tvrđava proizvede više struje iz vetroturbina od Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Japana ili svake druge američke države. Po pitanju broja električnih vozila na svojim ulicama je treća u Americi sa skoro 200.000 registrovanih električnih automobila i 2.500 stanica za punjenje ovih vozila. U 2013. samo 10% struje u Teksasu dolazilo je iz obnovljivih izvora, dok je do 2023. taj udeo skočio na čak 33%. Od toga je energija vetra činila oko 29% sa preko 15.000 vetroturbina. Postavlja se pitanje zašto se dešava ova zelena ekspanzija baš u ovakvoj državi, uprkos jakoj retorici republikanaca protiv zelene tranzicije i klimatskih promena.

Koliko god navedena ekspanzija delovala kao noviji fenomen, fokus u odnosu na potencijale energije vetra u ovoj saveznoj državi ima skoro pola veka istorije. Još tokom 1970-ih zainteresovani naučnici u Teksasu istraživali su mogućnosti za proizvodnju električne energije kroz upotrebu vetra, da bi se već prvi veliki vetrogenerator pustio u upotrebu još davne 1999. Od prvog postavljenog stuba za vetrogenerator do današnje proizvodnje od preko 139 000 gigavat časova iz ovog izvora i dodatka solarne energije, nije puno prošlo. Danas vetar i sunce u Teksasu proizvedu više električne energije nego država Njujork ili Ohajo iz svih izvora kombinovano. Tog interesovanja ne bi bilo ni da ova država nema velike prirodne potencijale za ovakav način dobijanja struje i kada se radi o vetru i kada se radi o broju sunčanih dana, ali i kada se radi o dostupnoj zemlji. Za razliku od brojnih demokratskih država koje imaju dosta regulacija, spore procedure i visoke poreze, probiznis politika ove države, jeftina zemlja i male regulacije omogućavale su da se čak i ekološki projekti brzo odobravaju, grade i puštaju u rad.

Iako su vlasti u Teksasu godinama favorizovale industriju fosilnih goriva, naročito rastuću proizvodnju gasa, često saplićući zelenu energiju, obnovljivi izvori su svakako beležili neprestanu ekspanziju. Države poput Kine, koje su deficitirane sa fosilnim gorivima i uvoze ih, nisu uspevale da tako brzo procentualno prelaze na obnovljive izvore energije kao Teksas, iako ova američka savezna država sa svojim rezervama nafte i gasa nema nužno tu potrebu. Primer ove savezne države ukazuje da ukoliko postoje prirodni potencijali za obnovljive izvore, razvijena kapitalistička privreda i probiznis ambijent, bum zelene energije će se desiti, čak i kada su podsticaji ne naročito u njenu korist. Inovacije, pojeftinjenje ovih izvora i njihova povećana efikasnost pretvorili su čak i naftaški i desničarski Teksas u većeg proizvođača zelene energije od država u kojima su zelene partije na vlasti.

Ovaj primer ukazuje da će se obnovljivi izvori energije u vidu vetroturbina, električnih vozila ili solarnih panela javljati u sve važnijem udelu i u sve većem broju svetskih regiona, čak i onih tradicionalno poznatih po nafti ili gasu. Ukoliko danas uz vetroturbinu i solarni panel može da ide i kaubojski šešir, u ne tako dalekoj budućnosti oni će krenuti da se javljaju iz uz zimsku šapku, kariranu pustinjsku kufiju ili meksički sombrero. Deluje da se tako nešto već dešava, a Teksas je prvi vidljiv rezultat trenda.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

1 Okt 2024 euronews
Nema još puno nuklearnih elektrana koje čekaju svog spasioca
1 Okt 2024 mondo
Velika Britanija: Zatvara se poslednja elektrana na ugalj
27 Sep 2024 politika
Holandija prvi put proizvela više od 50% električne energije iz OIE
27 Sep 2024 forbes
Kina planira izgradnju najkomplikovanije brane na svetu
26 Sep 2024 danas
IEA: Prelazak na čistu energiju ubrzala bi potpuna implementacija ciljeva
19 Sep 2024 politika
Energija vetra pretekla gas i postala najveći izvor struje
16 Sep 2024 politika
EU u prvoj polovini 2024. proizvela 50% električne energije iz OIE
16 Sep 2024 biznis
Ispod Crnog mora se gradi interkonektor koji će povezivati Rumuniju i Gruziju
6 Sep 2024 danas
Danska zatvorila pretposlednju elektranu na ugalj


Web Analytics