elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





9 Dec 2016 - energetikanet - Fuzijski reaktor u Njemačkoj zaista funkcionira

Krajem prošle godine znanstvenici s njemačkog instituta Max Planck za fiziku plazme su pokrenuli gigantski fuzijski reaktor koji, ako proradi pravilno, ima potencijala postati prekretnica u potrazi za obnovljivim izvorom energije. Službeno su potvrdili da stroj zaista radi i to, kako kažu, "neočekivanom preciznošću", piše portal Znanost. To u prijevodu znači da bi jednog dana takav sličan model mogao praktično postati beskonačni izvor čiste obnovljive energije. Ovo je uistinu revolucionaran pomak, a ime eksperimentalnog fuzijskog reaktora je Wendelstein 7-X (W 7-X).

Gradili su ga gotovo dva desetljeća i potrošili na njega gotovo milijardu eura, i isplatilo se. Sve je to rezultat neprestanog lova na proces nuklearne fuzije koji bi bio od iznimne važnosti za čovječanstvo. Proces je to koji se događa unutar svih zvijezda, tako i Sunca, a koji energiju stvara spajanjem atomskih jezgri, a ne razbijanjem, što se radi u komercijalnim fuzijskim reaktorima. Prednosti bi trebale biti enormne, jer fuzija kao gorivo može rabiti vodik, koji se može lako i jeftino proizvesti, a ne stvaraju se pritom nikakvi radioaktivni nusprodukti. Na fuziji se radi već dobrih 60 godina, a kao najuspješniji fuzijski reaktori su zasnovani su na „tokamak“ modelu reaktora u obliku uštipka, koji je opasan prstenovima elektromagneta.

Rezultat mu nije pretjerano uspješan, jer treba izvor energije izvana, no na njima se i dalje radi. Zato se kod ovog uspješnog reaktora, W 7-X, koristio zahtjevniji dizajn „stellaratora“. U tom se tipu reaktora plazma drži u obliku izvrnute trake zbog nepravilno postavljenih magneta. Cilj je enormno ugrijanu plazmu (slično temperaturama u Suncu) neprekidno održavati u stanju potrebnom za nuklearnu fuziju, a prednost pred tokamak modelima je veća komercijalna isplativost zbog mogućih manjih i jeftinijih konstrukcija.



VESTI SRBIJA BALKAN

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezane vesti SVET :

11 Sep 2023 telegraf
Nemci se oprostili od nuklearnih elektrana, a sada žele da ulažu u atomsku fuziju
15 Dec 2022 benchmark
Nuklearna fuzija omogućava neograničenu količinu čiste energije
14 Dec 2022 dw
Veliki uspeh u istraživanju atomske fuzije
14 Feb 2022 rtv
Veliki proboj na polju nuklearne fuzije
8 Dec 2020 kurir
KINEZI AKTIVIRALI VEŠTAČKO SUNCE
29 Jul 2020 srbijadanas
Počelo sastavljanje najvećeg postrojenja za nuklearnu fuziju na svetu
26 Nov 2018 energetikanet
Kinezi stvorili šest puta toplije Sunce
19 Mar 2019 politika
Nuklearna fuzija – budućnost energije
9 Dec 2016 energetikanet
Fuzijski reaktor u Njemačkoj zaista funkcionira


Web Analytics