elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





7 Nov 2024 - nedeljnik - Više od 2.800 domaćinstava u Srbiji su prozjumeri

U Srbiji, koncept kupca-proizvođača gde domaćinstva postaju aktivni učesnici u energetskom sistemu, sve više dobija na značaju. Prema podacima Elektrodistribucije Srbije, u Registru kupaca-proizvođača trenutno se nalazi 2.811 domaćinstava koja funkcionišu kao prozjumeri. Ova domaćinstva ne samo da troše električnu energiju, već je i proizvode, obično putem solarnih panela.

Instalisana snaga domaćinstava kupaca-proizvođača je trenutno 22,841.36 kW.

Postoje razlike u statističkim regionima Republike Srbije u broju kupaca-proizvođača. Na dan 31. oktobar, u Vojvodini je registrovano 1.006 domaćinstava, dok ih u beogradskom regionu ima 465. Šumadija i Zapadna Srbija beleže 583 domaćinstava, dok u regionu Južna i Istočna Srbija ima 757 prozjumera. Za region Kosovo i Metohija trenutno ne postoje podaci.

Opštine bez prozjumera

Okrug sa najmanje prozjumera je toplički, sa svega 18 prozjumera, dok se najviše prozjumera, pored glavnog grada, nalazi u južnobačkom okrugu (291) odnosno Novom Sadu (160).

Takođe, postoje opštine koje i dalje nemaju nijednog prozjumera, poput Preševa, Trgovišta, Crne Trave i Bele Palanke, koje se nalaze na samom jugu Srbije.

Razlike postoje i u beogradskim opštinama, gde GO Zemun ima najviše domaćinstava prozjumera (71), dok najnaseljenije opštine imaju najmanje prozjumera – GO Novi Beograd ima 3, dok GO Stari grad i GO Vračar imaju po jednog prozjumera.

Od stambenih zgrada do vrtića

Pored domaćinstava, u Registru se nalaze i tri stambene zajednice sa instalisanom snagom od 69.50 kW i Ostali kupci-proizvođači instalisane snage 52,095.74 kW. U kategoriji Ostali se nalaze industrijski objekti, telekomunikacioni objekti, crkve, škole, vrtići, državne institucije, fizička lica i dr.

Prozjumeri doprinose lokalnoj ekonomiji i razvoju održivih zajednica. Investicije u solarne sisteme predstavljaju dugoročnu isplativost, dok istovremeno podstiču ekološku svest i odgovorno korišćenje resursa. Kroz ovu praksu, građani se aktivno uključuju u energetsku tranziciju, što može dovesti do značajnih promena u načinu na koji se energija proizvodi i konzumira.

U budućnosti, prozjumeri bi mogli značajno doprineti energetskoj stabilnosti i održivosti Srbije, čime bi postali važan deo strategije za razvoj obnovljivih izvora energije i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu.



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

6 Jan 2025 danas
Energetski skener Srbije: Titove elektrane nas još uvek greju
5 Jan 2025 euronews
Nastavak transformacije EPS-a u 2025
12 Dec 2024 novimagazin
EPS u petak preuzima blok B3 termoelektrane Kostolac
19 Nov 2024 euronews
Uštedeli više od 140.000 dinara za godinu dana
7 Nov 2024 nedeljnik
Više od 2.800 domaćinstava u Srbiji su prozjumeri
27 Okt 2024 danas
Kako domaćinstva postaju prozjumeri?
27 Sep 2024 ekapija
U Srbiji na distributivni sistem priključeno (samo) 130 MW solarnih elektrana
1 Sep 2024 kamatica
DA LI PROZJUMERI OSIGURAVAJU SOLARNE PANELE
21 Avg 2024 euronews
Šta su pokazala iskustva prozjumera?

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika