elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






4 Dec 2025 - ekapija - Bugarska potpisala ugovor za nove reaktore u Kozloduju

Konzorcijum koji čine Laurentis Energy Partners, njena filijala Canadian Nuclear Partners SA (CNPSA) i BWXT Canada potpisao je ključni ugovor sa vladom Bugarske za dalji nastavak projekta izgradnje dva nova reaktora AP1000 dizajna u bugarskoj nuklearnoj elektrani Kozloduj, prenosi WNN.

Ugovor sa projektnom kompanijom Kozloduy NPP-New Build EAD objavljen je u Sofiji, a događaju su prisustvovali bugarski ministar energetike Žečko Stankov i ministar energetike Ontarija, Stephen Lecce.

Vrednost ugovora, koji se, kako piše WNN, procenjuje na "stotine miliona evra", obezbediće specijalizovane tehničke konsultantske usluge i nadzor upravljanja projektom (takozvani "Owner’s Engineer") za sve glavne faze projekta.

Bugarsko Ministarstvo energetike saopštilo je da je ugovor "odlučujući trenutak" za novi projekat i da on "osigurava da će novi kapacitet biti isporučen u skladu sa svim međunarodnim i nacionalnim regulatornim standardima, u okviru dogovorenog vremenskog okvira i budžeta".

Konzorcijum će podržavati Kozloduy NPP-New Build EAD kao inženjerski konsultant, što uključuje početne inženjerske aktivnosti, upravljanje procesima projektovanja, nabavke, izgradnje i puštanja u rad.

Ministar Stankov je istakao da je ovo najvažniji ugovor pre potpisivanja ključnog ugovora o inženjeringu, nabavci i izgradnji (EPC ugovor), koji se očekuje tokom 2026. godine. A Petyo Ivanov, izvršni direktor kompanije Kozloduy NPP New Build, naglasio je da višegodišnje iskustvo angažovanih kompanija "garantuje da će projekat biti završen na vreme, u okviru budžeta i u potpunosti u skladu sa regulatornim standardima."

Inače, Bugarska ima za cilj da prvi od dva predložena bloka (Westinghouse AP1000 dizajna) bude operativan 2035. godine, a drugi 2037. godine. Planirani kapacitet dva nova bloka (oko 2300 megavata) premašiće kapacitet prva četiri bloka koja su zatvorena (1.760 megavata).

Bugarska je, u sklopu pregovora za ulazak u Evropsku uniju, zatvorila blokove Kozloduj 1-4 (VVER-440 reaktori). Trenutno su u pogonu blokovi 5 i 6 (VVER-1000), koji generišu oko jedne trećine električne energije u zemlji.Westinghouse AP1000 je, kao jedan od tehnološki najboljih dizajna danas na tržištu, odabran kao tehnologija za dva nova bloka. Prošle godine je potpisan inženjerski ugovor sa kompanijama Hyundai Engineering & Construction i Westinghouse, a Ministarstvo energetike i američka Citi banka dogovorili su partnerstvo u julu 2025. godine radi obezbeđivanja finansiranja izgradnje novih blokova.



VESTI SRBIJA SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti BALKAN :

26 Dec 2025 kurir
Gde će graditi nuklearnu elektranu, ima nekoliko opcija
26 Dec 2025 blic
Rumunija gradi hidroelektranu vrednu najmanje milijardu evra
21 Dec 2025 021
Hrvatska gradi skladište za nuklearni otpad blizu granice sa BiH
21 Dec 2025 seebiz
NE Krško želi produžiti rad nuklearke za još 20 godina
14 Dec 2025 vesti
Radovi na nadogradnji NE Pakš teku brže od plana
4 Dec 2025 ekapija
Bugarska potpisala ugovor za nove reaktore u Kozloduju
25 Nov 2025 biznis
Nastavlja se izgradnja nuklearke Pakš 2
12 Nov 2025 NIN
Republika Srpska uz pomoć Mađarske planira da koristi nuklearnu energiju
10 Nov 2025 telegraf
Mađarski "Paks-2" otvara novu fazu izgradnje 2026. godine

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika