elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






27 Maj 2022 - srna - RS: BEZ POSKUPLJENjA STRUJE U OVOJ GODINI

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić istakao je da se u ovoj godini neće mijenjati cijena električne energije i da će biti spriječene bilo kakve inicijative za njenim povećanjem, kao i da Srpska nije donijela odluku o zatvaranju svojih termoeketrana.




"To je od velikog značaja i želim da to znaju i građani, kako bi mogli planirati svoje kućne budžete u narednom periodu", rekao je Đokić novinarima u Banjaluci.

Đokić je napomenuo da su termoelektrane u Republici Srpskoj stare skoro 40 godina i da je treba još mnogo ulagati u njihovo tekuće održavanje, godišnje zahtjevne remonte.

"Ali uz sve to, njihovi objekti su dobre pogonske spremnosti i sada i mi želimo konstantno ulagati u njih. Nama su neophodne naše termoelektrane, jer daju baznu energiju i stvaraju sigurnost za proizvodnju i snabdjevanje struje", naveo je Đokić.

On je konstatovao da se zbog situacije u Ukrajini energetski svijet mijenja, da danas izgleda drugačije i da će se još promijeniti, za neke vrlo nepovoljno, ali, kako je ocijenio, ne i za Republiku Srpsku, jer ima potpuno nezavisnu enegetsku strukturu, koja će biti sačuvana.

Đokić je naveo da je Srpska učesnik u postupku dekarbonizacije i da će uvoditi što više proizvodnje "zelene energije".

On je istakao da je u Srpskoj ugovoreno ili je u toku realizacija projekata na instalisanoj snazi od oko novih 700 megavata struje i ti objekti bi trebalo da budu završeni za najduže pet godina.

"Mi ćemo time na svom prostoru dobiti nove količine energije i radi se uglavnom o obnovljivim izvorima energije – pretežno solarne elektrane i vjetroelektrane, ali i hidroelektrane, jer se rade veliki projekti, kao što su `Dabar` sa 159 megavata, `Buk–Bijela` sa 100 megavata, `Bistrica` sa 35 megavata, `Ulog` sa 37 megavata instalisane snage i još nekoliko manjih takvih objekata", naveo je Đokić.

On je naglasio da i sada postoji interesovanje za dodjelom koncesija za objekte ukupne snage oko 750 megavata, te da bi, ako bi se to uspjelo realizovati, značilo još dodatnih 750 megavata.


PETROVIĆ: NASTAVLJAMO SA KAPITALNIM ULAGANjIMA U RiTE "UGLJEVIK"

Generalni direktor "Elektroprivrede Republike Srpske" Luka Petrović danas je tokom radne posjete Rudniku i Termoelektrani /RiTE/ "Ugljevik" poručio da će kapitalna ulaganja u taj ugljevički gigant biti nastavljena.




Na sastanku sa rukovodstvom RiTE "Ugljevik" razmatrana su aktuelna pitanja važna za nesmetan rad tog preduzeća, a bilo je riječi i o dugoročnim planovima elektroenergetskog sistema u cjelini, saopšteno je večeras iz RiTE.

Petrović je rekao da je zadovoljan rezultatima RiTE u prvom dijelu godine, kao i da je sa Upravom usaglašen stav o velikim investicijama planiranim na RiTE "Ugljevik", koje će biti realizovane u narednom periodu, a što se, prije svega, odnosi na kapitalni remont Termoelektrane, kao i na nabavku neophodne mehanizacije za RJ "Rudnik".

"Kapitalni remont Termoelektrane planiran je za 2024. godinu i matično preduzeće će dati svu potrebu podršku. Za taj remont, koji će trajati šest mjeseci, priprema se i cijeli elektroenergetski sektor, kako bi se održala energetska bezbjednost Srpske", istakao je Petrović.

Direktor RiTE "Ugljevik" Čedomir Stojanović rekao je da preduzeće ostvaruje pozitivne poslovne rezultate, uprkos izazovnim okolnostima i da ima pozitivne ekonomske pokazatelje u dosadašnjem dijelu godine.

"Dobit preduzeća u prva četiri mjeseca je 3,4 miliona KM. Rezultat je još vredniji kada se zna da smo u ovom periodu smanjili obaveze dobavljačima za 4,5 miliona i vratili kredita u vrijednosti od 11 miliona KM. U iskazanu dobit trenutno ne spada i 4,8 miliona KM, vezanih za presudu u našu korist u slučaju ‘Tereks’, a ta sredstva se očekuju već u narednim danima", istakao je Stojanović.

Na sastanku je bilo riječi i o neodgovornom ponašanju pojedinih lokalnih firmi, koje neosnovanim žalbama blokiraju proces javnih nabavki, a time dovode u pitanje neometano funkcionisanje RiTE, navodi se u saopštenju.

Iz RiTE su dodali da su na sastanku dogovoreni i konkretni koraci koji će biti preduzeti povodom blokade javnih nabavki, a u rješavanje ovog problema uključiće se i "Elektroprivreda Republike Srpske".

Njegovim rješavanjem će se steći uslovi i za odvijanje planskog remonta Termoelektrane, koji je planiran za septembar, dodaje se u saopštenju.



VESTI SRBIJA SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti BALKAN :

26 Mar 2026 blic
Otvoren 7. Samit energetike „SET – Trebinje 2026“
1 Mar 2026 nedeljnik
Kako je regulisana koncesija za ugalj
20 Nov 2025 ekapija
Hidro i solarni projekti u RS vredni 4,5 mlrd KM
12 Nov 2025 NIN
Republika Srpska uz pomoć Mađarske planira da koristi nuklearnu energiju
2 jul 2025 slobodnaevropa
Bosni i Hercegovini prijeti energetski kolaps
1 Maj 2025 slobodnaevropa
Kako je BiH postala ovisna o uvoznoj električnoj energiji?
22 Mar 2025 blic
Šesti Samit energetike u Trebinju
21 Mar 2025 blic
Prošlogodišnji “blackout” ne znači da su mreže u regionu slabe
21 Mar 2025 novosti, blic
Okupili se stručnjaci iz regiona i sveta

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika