elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






3 Dec 2024 - biznis - EPCG i Institut Jaroslav Černi potpisali ugovor o saradnji na projektu HE Kruševo

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) potpisala je sa Institutom „Jaroslav Černi“ ugovor za izradu projekta i izvođenje detaljnih geoloških radova za hidroelektranu (HE) Kruševo.

Time je, kako je saopšteno iz EPCG, načinjen još jedan značajan korak ka ostvarenju vizije održivog razvoja energetike u Crnoj Gori.

Iz EPCG su rekli da potpisivanjem ugovora, ta kompanija potvrđuju posvećenost energetskoj sigurnosti, održivosti i razvoju domaćih resursa, prenosi Mina.

Ugovor su potpisali izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović i izvršni direktor Instituta „Jaroslav Černi“ Dejan Vučković, čime je, kako se navodi, započeta nova faza u realizaciji prioritetnog projekta u oblasti hidroenergetike.

„Projekat HE Kruševo, sa instalisanom snagom od 82 MW i procenjenom godišnjom proizvodnjom od 170 GWh, predstavlja stratešku investiciju koja će osnažiti energetski sistem Crne Gore“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je na osnovu studije iskorišćenja hidroenergetskog potencijala reke Pive, usvojene prošle godine, HE Kruševo prepoznata kao optimalno rešenje za valorizaciju vodnih resursa na uzvodnoj lokaciji u potpunosti na teritoriji Crne Gore.

„Ovaj projekat neće samo povećati proizvodnju čiste energije, već će i značajno doprineti pružanju sistemskih i pomoćnih usluga za stabilnost mreže, jačajući energetsku sigurnost Crne Gore i regiona“, rekli su iz EPCG.

Prema njihovim rečima, važnost HE Kruševo dodatno je potvrđena kroz strateško partnerstvo EPCG sa francuskom kompanijom EDF, jednim od globalnih lidera u oblasti energetike.

Navodi se da memorandum o razumevanju, potpisan 20. septembra, otvara vrata intenzivnoj saradnji i razmjeni ekspertize kako u hidroenergetici, tako i u oblasti obnovljivih izvora energije.

Potpisivanju ugovora prisustvovali su i izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije Ivan Mrvaljević, menadžer projekta Nebojša Grbović, kao i predstavnik Instituta “Jaroslav Černi” Srđan Kostić, koji su izrazili zajednički optimizam povodom daljih koraka u vezi sa realizacijom projekta.

„Realizacija HE Kruševo nije samo investicija u infrastrukturu, već i u budućnost Crne Gore. EPCG će nastaviti da ulaže u projekte koji doprinose energetskoj nezavisnosti, zaštiti životne sredine i ekonomskom razvoju zemlje“, kazali su iz EPCG.



VESTI SRBIJA SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti BALKAN :

24 Jun 2026 vijesti
Privilegovanima 104 miliona, gubici na mreži pojeli 134
14 Jun 2026 vijesti
Energetska tržišta ulaze u period visoke valatilmosti i viših cijena
14 Jun 2026 vijesti
Kao naredni korak energetske tranzicije razvija se koncept virtuelne elektrane
14 Jun 2026 vijesti
Vjetroelektrana Gvozd već proizvela oko 10,5 odsto planirane godišnje proizvodnje
1 Jun 2026 dan
Pola vijeka HE Piva: Temelj energetske stabilnosti i razvoja Crne Gore
1 Jun 2026 ekapija
CG do kraja 2027. može dostići proizvodnju od 1.000 GWh iz OIE
29 Apr 2026 ekapija
Završetak dokumentacije za HE Kruševo do kraja godine
20 Apr 2026 biznis
Elektroprivreda Crne Gore investiraće u OIE projekte
20 Apr 2026 pobjeda
Zbog primjene CBAM-a EPCG u prva tri mjeseca izgubila 13 miliona eura

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika