elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT






28 Jul 2026 - N1 - Rumunija gasi nuklearni reaktor zbog niskog vodostaja Dunava

Rumunska državna kompanija Nuklearelektrika preventivno je u utorak ugasila reaktor u nuklearnoj elektrani Černavoda zbog rekordno niskog vodostaja Dunava, saopštilo je ministarstvo energetike, navodeći da je cilj mere zaštita sistema za hlađenje.

Reaktor je privremeno isključen kako bi se sprečila moguća oštećenja rashladnog sistema, koji koristi vodu iz Dunava, napomenulo je ministarstvo.

Vodostaj Dunava u Rumuniji pao je prošle nedelje na najniži nivo u poslednje tri decenije, pa su vlasti ograničile korišćenje rečne vode za navodnjavanje, navodi Romania Insider.

Nuklearelektrika je pak u utorak napomenula da je uglasila reaktor u Černavodi, u skladu s kontrolisanim procedurama koje se primenjuju u slučaju izrazito niskog vodostaja, dodajući da je cilj mere očuvanje nuklearne sigurnosti i pouzdanosti postrojenja.

Možda privremeno ugase i drugi reaktor

Kompanija navodi da se odluka zasniva na najnovijim prognozama rumunskog Nacionalnog instituta za hidrologiju i upravljanje vodama, naglasivši se se stanje na Dunavu pomno prati. Ako se vodostaj još bude smanjio, kompanija bi mogla privremeno da ugasi i drugi reaktor.

Prema podacima Svetskog udruženja nuklearnu energiju, nuklearka u Černavodi ima dva nuklearna reaktora izgrađena na kanadskoj tehnologiji Candua, snage po 706 megavata, i podmiruje otprilike petinu potrošnje struje u Rumuniji.

Portal Romania Insider navodi da se vršna potrošnja električne energije ove nedelje procenjuje na oko 7.300 megavata, a domaća proizvodnja doseže do 4.300 megavata, pa će razlika biti pokrivena uvozom.



VESTI SRBIJA SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti BALKAN :

4 Avg 2026 rtv
NE Krško zbog niskog vodostaja Save razmatra smanjenje snage reaktora
4 Avg 2026 danas
Dva bloka u bugarskoj nuklearci Kozloduj stabilna
4 Avg 2026 danas
Bili smo na milimetar od gašenja elektrane u Pakšu
4 Avg 2026 telegraf
Rumunija pozvala velike potrošače da smanje potrošnju električne energije
2 Avg 2026 rtv
Nuklearna elektrana Pakš bi mogla da bude zatvorena više od mesec dana
29 Jul 2026 rtv
Mađarska nuklearka Pakš zatvara reaktor
28 Jul 2026 N1
Rumunija gasi nuklearni reaktor zbog niskog vodostaja Dunava
27 Jul 2026 politika
Visoke temperature približile Savu ekološkom limitu kod NE Krško
1 Jul 2026 b92
Mađarska menja propise za nuklearku

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika