elektroenergetika
ELEKTROENERGETIKA
VESTI

FIRME
BAZA EE

EE BLOG
DOGAĐAJI

FAKULTETI
KNJIGE

ČASOPISI
POSLOVI

LINKOVI
SISTEMI

ISTORIJAT





24 Mar 2025 - politika - Zelena energija ne može da bude pouzdana za Srbiju

Tehnološki sektor se okreće nuklearnoj energiji nakon zaključka da obnovljivi izvori sami neće osigurati dovoljno pouzdane energije za njihove potrebe, preneo je sajt „Poslovni HR”. „Amazon”, „Alfabet” (vlasnik „Gugla”) i „Meta platforms” („Fejsbuk”) izjavili su da podržavaju inicijativu za barem utrostručenje nuklearne energije u svetu do 2050. godine. Oni su potpisali deklaraciju koju je pre njih usvojilo više od 20 zemalja, uključujući i SAD. Iako deklaracija nije pravno obavezujuća, ona naglašava rastuću podršku za širenje nuklearne energije među vodećim industrijama, finansijskim sektorom i vladama.

„Amazon”, „Gugl” i „Meta” postaju sve važniji potrošači energije u SAD kako grade centre za veštačku inteligenciju. Tehnološki sektor se okreće nuklearnoj energiji nakon zaključka da obnovljivi izvori sami neće osigurati dovoljno pouzdane energije za njihove potrebe.

Potpisanu deklaraciju predvodilo je Svetsko nuklearno udruženje na marginama energetske konferencije „CERA vik baj S end P global” u Hjustonu.

Na pitanje da li je ovo lobiranje za nuklearke opravdano ili pod pritiskom nove američke administracije koja nije posebno naklonjena zelenoj energiji hoće da preorijentišu na nuklearnu energiju, Đurica Tankosić, međunarodni stručnjak za nuklearnu energiju koji je radni vek proveo u najvećim nuklearnim kompanijama u SAD, kaže za „Politiku” da je u Americi tiha ili indiferentna većina uvek podržavala nuklearnu energetiku. Sa dolaskom Trampa i njegovog ekonomskog tima interes prema nuklearnoj energetici je ponovo postao atraktivan.

– Finansijski rezultati zelene energije u Americi su se pokazali pogubnim. Oni su doveli do značajnog povećanja cene električne energije za krajnjeg potrošača i uticali na skok inflacije zbog povećane primarne emisije (štampanje novaca bez pokrića), kojima se, između ostalog, dotirala izgradnja objekata i programa (elektroautomobili) zelene energetike – objašnjava Tankosić.

– Dodatni podsticaj popularnosti nuklearne energetike je, međutim, doprinela spoznaja da se Amerika mora reindustrijalizovati i vratiti industrijsku proizvodnju iz zemalja globalnog juga i Evrope. Takođe su Silikonska dolina i IT finansijski krugovi došli do saznanja da se novi industrijski skok ne može sprovesti bez primene AI (veštačke inteligencije) i ogromnih centara baze podataka. Svi ti zahvati traže ogromnu količinu bazne energije (raspoložive 24 sata) koju zelena energija ni sistemi pomoćnih baterija ne mogu obezbediti – kategoričan je naš sagovornik.

Trenutno veliki centri baze podataka pregovaraju o rehabilitaciji zatvorenih 1.000 megavatnih elektrana. Tako se sada vode razgovori za rehabilitacijom elektrane „Three Mile Island 1” kao i prevremeno zatvorenih elektrana u Ilinoisu (Njujork). Koliko će se te ideje pretočiti u praksu, ostaje da se vidi. Opozicija bučne manjine (koju uglavnom sačinjavaju „vouk” predstavnici i anti-Trampova opozicija) će biti žestoka.

Kad se svedu svi računi, želje i potrebe su ogromne, interesi i mogućnosti realizacije overprofita fantastični, i da se očekivati da dođe do ogromnog sudara političkih, ideoloških, finansijskih i personalnih interesa.
– Kako nas, međutim, iskustvo uči, u kratkoročnoj istoriji Američke „civilizacije” je novac u uglavnom pobeđivao. Sve napred rečeno nema veze sa lobiranjem, već je rezultat da „servis ekonomi” i svetska podela rada nije opravdala očekivanje konačnog saznanja da bez industrijske proizvodnje nema ni Amerike, kao velike sile – kaže Tankosić. Što se tiče gradnji novih elektrana u USA, one će i narednih 10–20 godina uglavnom biti bazirane na blokovima velike snage. To diktiraju stanje i starost postojećih objekata kao i struktura i tehnologija prenosne i distributivne mreže u zemlji. Biće korišćeni u izolovanim regionima, oblastima male gustine naseljenosti, i za izvoz u zemlje globalnog juga gde su potrebe za velikim snagama ograničene.

Stanje i potrebe za nuklearnom energetikom u Srbiji imaju malo veze sa stanjem u USA.

– Naši problemi su vezani za dugoročno obezbeđenje pouzdane i cenovno prihvatljive bazne električne energije. Na to se nadovezuje i pitanje uvođenja savremenih tehnologija i što je za Srbiju posebno važno discipline rada i odnosa prema detaljima koji su ključni za uvođenje bilo koje nove savremene tehnologije. Tih elemenata u Srbiji ima na nivou izuzetaka i odsustvuje bilo kakav interes da se to sistemski postavi kao državni zadatak. Poučen iskustvom trogodišnjeg sučeljavanja sa pitanjima uvođenja nuklearne energije u Srbiji, u nekom srednjoročnom planu ja to ne vidim kao realno. Za time nema ni političkog interesa ni profesionalne snage. Dok se u Srbiji ne formira uski tim profesionalaca (inostranih i domaćih), od programa neće ništa biti – ističe.
Takođe, dodaje, da ne vidi da će potrebe Srbije za pouzdanom energetskom politikom biti dostignute primenom zelene energije. Za to Srbija neće imati novca, a to će se osetiti kada bude trebalo dorađivati prenosnu i distributivnu mrežu, što će biti skuplje od vetro i solarnih elektrana uzeto zajedno i kada se shvati da bazne ili noćne energije mora biti kada nema sunca ni vetra.



VESTI BALKAN SVET

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

Povezani vesti SRBIJA :

15 Apr 2025 euronews
Atomska energija kao rešenje za energetsku sigurnost
24 Mar 2025 politika
Zelena energija ne može da bude pouzdana za Srbiju
10 Mar 2025 politika
Za našu zemlju su najbolje termoelektrane na lignit sve dok ima svog uglja
27 Feb 2025 biznis
Francuska kompanija učestvuje u planiranju izgradnje NE u Srbiji
20 Feb 2025 danas
Energetska budućnost Srbije ne može da se obezbedi OIE
4 Feb 2025 mondo
Razvijanje nuklearne energije u Srbiji jedna je od opcija
6 Jan 2025 danas
Energetski skener Srbije: Titove elektrane nas još uvek greju
5 Jan 2025 euronews
Nastavak transformacije EPS-a u 2025
5 Jan 2025 biznis
RETROSPEKTIVA 2024: ENERGETIKA

NEW WEBSITE ABOUT POWER SYSTEMS
NEWS, EVENTS, BOOKS, BLOG, UNIVERSITIES elektroenergetika