ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti svet:

 

VESTI SVET

     











    NAZAD  
Kako smanjiti potrošnju na nivou cele države   24 Mar 2017 - startit

Najnovije vesti svet :

17 Apr 2024 Francuske lekcije iz zelene tranzicije
17 Apr 2024 Veštačka inteligencija može povećati potrošnju struje za 10 teravata godišnje
17 Apr 2024 Proglašeno vanredno stanje u Ekvadoru
15 Apr 2024 Treba da gasimo čak dve termoelektrane nedeljno
15 Apr 2024 Manja zavisnost od fosilnih goriva
12 Apr 2024 Globalni kapaciteti elektrana na ugalj u 2023. na istorijskom maksimumu
12 Apr 2024 Otvorena je do sada najveća elektranu zelenog vodonika u regionu

 

Povezane vesti :

17 Apr 2024 Veštačka inteligencija može povećati potrošnju struje za 10 teravata godišnje
15 Apr 2024 Treba da gasimo čak dve termoelektrane nedeljno
15 Apr 2024 Manja zavisnost od fosilnih goriva
10 Apr 2024 Koliko će nove nuklearne elektrane koštati Evropu?
26 m OIE činili su 41,2% bruto potrošnje električne energije u EU tokom 2022
25 Mar 2024 Naponska mreža pred pucanjem
21 Mar 2024 U Indiji se gradi se najveća elektrana na svetu
20 Mar 2024 Nemačka postala neto uvoznik električne energije
18 Mar 2024 Kako je „ludi“ gradonačelnik doneo čistu struju
5 Mar 2024 Skoro polovina električne energije proizvedena iz obnovljivih izvora
18 Feb 2024 Cene struje za male privrednike najveće i Hrvatskoj, a najjeftinije u Finskoj
18 Feb 2024 Obnovljivi izvori će prestići ugalj u svetskom miksu električne energije
18 Feb 2024 Električni automobili: Zastoj u Evropi, bum u Kini
12 Feb 2024 Nemačka troši milijarde na izgradnju gasnih elektrana
8 Feb 2024 U Evropi 2023. prvi put više struje iz vetra nego iz gasa

Londonska AI kompanija, Deep Mind u pregovorima je sa britanskom nacionalnom energetskom mrežom sa ciljem smanjenja potrošnje električne energije u Velikoj Britaniji. Ono što je značajno u ovom predlogu, jeste što bi se do ove uštede došlo primenom tehnika mašinskog učenja i neuralnih mreža, bez ikakvih promena u samoj infrastrukturi.

Osnivač i izvršni direktor Deep Minda, Demis Hasabis, smatra da bi se AI optimizacijom mreže potrošnja energije mogla smanjiti do 10%, što bi bila značajna ušteda, kako u finansijskom, tako i u smislu smanjenja emisije ugljen-dioksida.

Optimizacija balansiranja ponude i tražnje

Zadatak Nacionalne energetske mreže je da balansira ponudu i tražnju električne energije. Trendove u tražnji je dosta lako predvideti, jer su uglavnom usklađeni sa standardnim ljudskim navikama (spavanje i buđenje) i sa vremenskim prilikama. S druge strane, situacija je dosta kompleksnija kada je u pitanju ponuda električne energije, posebno u sistemima poput britanskog, koji se u velikoj meri oslanjaju na obnovljive izvore energije.

Neretko se dešavalo da usled nedostatka vetra Britanci budu suočeni sa nestašicama električne energije, a poslednje velike restrikcije su se desile tokom novembra 2015.

Upravo ovi izazovi bi mogli da budu predupređeni korišćenjem pristupa koji je razvio DeepMind i koji se oslanja na mašinsko učenje. Uzimanjem i obradom velike količine podataka mogli bi da se kreiraju precizniji trendovi u ponudi električne energije, kao i da se predlažu rešenja za eventualne nestašice.

Iz DeepMinda tvrde da bi primenom tehnika mašinskog učenja, britanska energetska mreža mogla u još većoj meri da se osloni na obnovljive izvore energije, jer bi njihova nepredvidivost bila svedena na minimum tako što bi se vrlo precizno utvrdili pikovi u ponudi i potražnji za električnom energijom.

15% uštede struje u Google data centrima

DeepMind je sličnom analizom Google-ovih data centara doveo do 15% smanjenja u potrošnji električne energije. U ovim centrima se obrađuje ogromna količina podataka, a najveći deo električne energije se troši na hlađenje celog sistema. Treniranje neuralne mreže za preciznije predviđanje budućih potreba za hlađenjem dovelo je do toga da sistem za hlađenje radi 40% manje vremena.

U Deep Mindu kažu da bi sada želeli da sličnu metodu primene i na nivou cele državne energetske mreže, gde je moguće uočiti još veće neefikasnosti nego što je to slučaj sa Google-ovim data centrima.

DeepMind je osnovan 2010. godine u Londonu, a 2014. je akvizicijom postao deo Google-a. Pored primena tehnika mašinskog učenja na stvari poput efikasnosti energetskih mreža, ova kompanija se bavi i razvojem veštačke inteligencije u oblasti igara, gde je AlphaGo, sistem koji su kreirali, pobedio evropskog prvaka u igri Go, koja važi za jednu od najtežih na svetu.

Još jedan ogranak ove kompanije se bavi primenom veštačke inteligencije u zdravstvu, gde sarađuju sa Institutom za javno zdravlje Ujedinjenog Kraljevstva. U ovoj oblasti se tehnike mašinskog učenja koriste pre svega za brže dijagnostikovanje bolesti i bolje definisanje odgovarajuće terapije, ali se pored toga javila i briga za bezbednost prikupljenih podataka.

 
Web Analytics