ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti svet:

 

VESTI SVET

     











    NAZAD  
U RUSIJI RASTE INTERESOVANJE ZA GEOTERMALNU ENERGE   17 Jan 2012 - balkan

Najnovije vesti svet :

26 m OIE činili su 41,2% bruto potrošnje električne energije u EU tokom 2022
26 Mar 2024 Gejts ulazi u posao sa nuklearkama
25 Mar 2024 Naponska mreža pred pucanjem
21 Mar 2024 U Indiji se gradi se najveća elektrana na svetu
21 Mar 2024 Japan: Naučnici istražili područje oštećenog reaktora
20 Mar 2024 Nemačka postala neto uvoznik električne energije
18 Mar 2024 Kako je „ludi“ gradonačelnik doneo čistu struju

 

Povezane vesti :

26 m OIE činili su 41,2% bruto potrošnje električne energije u EU tokom 2022
26 Mar 2024 Gejts ulazi u posao sa nuklearkama
25 Mar 2024 Naponska mreža pred pucanjem
21 Mar 2024 U Indiji se gradi se najveća elektrana na svetu
21 Mar 2024 Japan: Naučnici istražili područje oštećenog reaktora
20 Mar 2024 Nemačka postala neto uvoznik električne energije
18 Mar 2024 Kako je „ludi“ gradonačelnik doneo čistu struju
18 Mar 2024 Kineski startap tvrdi da je napravio bateriju koju ne treba puniti 50 godina
8 Mar 2024 Energija vetra glavni izvor električne energije u Nemačkoj
8 Mar 2024 Italija se vraća nuklearnoj energiji posle 30 godina?
6 Mar 2024 Razmatramo postavljanje nuklearnog reaktora na Mesec
6 Mar 2024 Holandski parlament podržao izgradnju četiri nuklearne elektrane
6 Mar 2024 Kuba gasi deo javne rasvete zbog pogoršavanja energetske krize
5 Mar 2024 Skoro polovina električne energije proizvedena iz obnovljivih izvora
5 Mar 2024 Australija ubacuje u petu brzinu s obnovljivcima

U Rusiji je u januaru započela realizacija nekoliko eksperimentalnih projekata u geotermalnoj energetici odjednom. U Republici Mordoviji gradi se energetski efikasna kuća koja će se grejati pomoću energije geotermalnih voda. I Čečenija je spremna da razvija geotermalni potencijal. Eksperti ističu sve veću privlačnost geotermalne energetike u Rusiji. Istina, svi učesnici tržišta govore da je za brz razvoj potrebna pomoć države. Katastrofa u nuklearnoj centrali Fukušima u Japanu i sporovi o budućnosti nuklearne enegetike koji su usledili, privukli su pažnju za alternativnu energetiku. U mnogim zemljama počelo je da se govori o širom korišćenju geotermalne energetike, tačnije toplote iz dubokih slojeva zemlje. Uporedo sa energijom vetra i sunca to je najjeftiniji izvor.
Sada na Dalekom Istoku Rusije radi pet geotermalnih centrala. Njihov ukupni kapacitet je preko 80 megavata, što pokriva skoro trećinu ukupne potrošnje. A moglo bi biti mnogo više. Geotermalni potencijal samo na Kamčatki procenjuje se najmanje na jedan gigavat. Ali nije rentabilno razvijati projekte u odustvu velikih industrijskih potrošača, a na račun stanovništva investicije ne mogu da se isplate. Potencijalno zanimljivi mogu da budu drugi regioni Rusiji, ali tamo geotermalna energetika bez državne podrške ne može da konkuriše gasnoj energetici, čija cena se dotira i reguliše od strane države, smatra Mihail Kozlov, direktor za inovacije i obnovljivu energetiku kompanije RusGidro.
Problem geotermalne energetike u zemlji vezan je za to što je cena kilovat sata, koji se dobija posle kapitalnih ulaganja, veća nego cena kilovat sata koji se proizvede u običnoj gasnoj ili termocentrali. U Rusiji zbog viška tradicionalnih sirovina cena električne energije prilično je niska. Postoje pojedini regioni – Kamčatka, Kurili, gde je cena električne energije visoka zbog teritorijalnih osobenosti, i u tim regionima geotermalna energetika već danas je povoljnija čak bez dodatnog državnog stimulansa.
Mihail Kozlov sa ponosom govori da ruske razrade ne zaostaju za zapadnim. RusGidro je čak spremna da učestvuje u stranim projektima i vodi konsultacije sa partnerima. Na primer, sa islanskim Rejkavik Geotermal. Osim toga, kompanija ističe intresovanje stranih kompanija za rad u Rusiji. Sve nade vezane su za liberalizaciju tarifa za struju, i što je najvažnije gas. Koncern Gasprom već je započeo izjednačavanje domaćih i stranih cena goriva. Uskoro će i vlasnici kuća postaviti pitanje da li je povoljnije da se greju na gas ili na geotermalnu energiju. I tu, govore eksperti u isti glas, otvaraju se perspektive za malu geotermalnu energetiku. To je kada se toplota zemlje i podzemnih voda koristi ne za izradu energije, već za grejanje. Takvi projekti već postoje u čitavoj zemlji – na Dalekom Istoku, u Sibiru, na jugu, u nekim republikama Kavkaza, Kaljiningradskoj oblasti i čak u Podmoskovlju i Arhangeljsku. Reč je ne samo o grejanju pojedinih privatnih kotedža, već i čitavim naseljima i staklenicima.
U Rusiji ima oko pola stotine geotermalnih nalazišta. Pomoć države omogućila bi da se smanji cena projekata i konačna cena energije i grejanja. Za sada se na prvom mestu po ukupnom kapacitetu geotermalnih centrala naazi SAD, a po udelu u ukupnoj proizvodnji nemaju premca Island i Filipini.
 
Web Analytics