ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti Srbija:

 

VESTI SRBIJA

     











    NAZAD  
Solarna energija – održivost u praksi kompanije NIS   10 Mar 2025 - bizlife
Obnovljivi izvori energije postaju ključni faktor u energetskoj tranziciji, a s obzirom na ubrzani razvoj tehnologije i rastući broj korisnika, sve je jasnija potreba za ulaganjima i podrškom državnog i privatnog sektora u ovom segmentu. Tako je ove godine zabeležen istorijski trenutak u Evropskoj uniji – kada je solarna energija prvi put nadmašila ugalj u proizvodnji struje, što predstavlja i određenu smernicu za dalji razvoj energetske politike.

Solarni sektor na putu ka dominaciji do 2029. godine

Dok proizvodnja energije iz obnovljivih izvora (OIE) raste na globalnom nivou, posebno se ističe značaj solarne energije, o čemu svedoče i podaci Međunarodne agencije za energetiku (IEA), koja navodi da su solarne elektrane jedina tehnologija OIE koja prati tempo definisan scenariom „nula emisija do 2050. godine” – korišćenje energije vetra, hidroenergije, geotermalne energije mora značajno da se ubrza kako bi se postigao željeni cilj. Prema navodima IEA, solarna energija će postati najveći izvor obnovljive energije do 2029. godine, a zahvaljujući podršci koju dobija kroz pravne i institucionalne okvire, cena električne energije proizvedene iz solarnih panela drastično je opala poslednjih decenija. To je doprinelo procvatu instalacija solarnih sistema, sa globalnim kapacitetom koji sada raste istorijskom brzinom, a očekuje se da će između 2024. i 2030. godine ova tehnologija činiti 80 odsto rasta globalnih kapaciteta obnovljive energije.

Srbija, takođe, beleži značajan napredak u primeni solarnih tehnologija kroz rast broja prozjumera – u Srbiji je registrovano više od 4300 kupaca-proizvođača električne energije, a njihova ukupna instalisana snaga je za 10 meseci povećana za 75 odsto, što ukazuje na širenje svesti o prednostima korišćenja solarne energije. Ovaj model energetske održivosti doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida i predstavlja značajan korak ka „zelenijoj” energiji u Srbiji.

Energija Sunca pokreće i naftaše

Primenom solarnih tehnologija ne samo da se doprinosi smanjenju troškova za električnu energiju već se i značajno utiče na ekološke koristi. Kroz različite projekte, kompanije u Srbiji, uključujući i energetske korporacije, integrišu OIE u svoje poslovanje i pomažu u energetskoj tranziciji. Neke od većih inicijativa uključuju izgradnju solarnih elektrana na industrijskim objektima i javnim ustanovama, čime se omogućava smanjenje troškova za energiju i doprinosi održivosti.

Među onima koji su prepoznali značaj solarnih elektrana za održivo poslovanje i diverzifikaciju biznisa nalazi se i kompanija NIS, koja od 2022. godine sprovodi izgradnju solarnih fotonaponskih elektrana na svojim objektima. Projekat je, pre svega, realizovan na benzinskim stanicama, tako da su solarni paneli postavljeni na čak 45 maloprodajnih objekata širom Srbije. Pored benzinskih stanica, solarni paneli su pušteni u rad u fabrici vode „Jazak”, na Fruškoj gori, na objektima u Skladištu derivata nafte u Novom Sadu, u poslovnom objektu kompanije u Novom Sadu, te u Rafineriji nafte Pančevo. Ono što je zanimljivo jeste da NIS podstiče upotrebu solarnih elektrana u zajednicama u kojima posluje. Tako je ova kompanija prva u našoj zemlji samostalno sprovela i finansirala javni konkurs za podršku izgradnji solarnih elektrana na objektima ustanova od javnog značaja, u okviru programa društvene odgovornosti „Zajednici zajedno”. Na taj način je 40 projekata ustanova u 13 gradova i opština širom Srbije dobilo mogućnost da koristi solarnu energiju za sopstvenu proizvodnju električne energije i pruži svoj doprinos energetskoj tranziciji u Srbiji.
 

Najnovije vesti Srbija :

15 Jun 2025 Srbija sve bliža jednom gigavatu vetroenergije
15 Jun 2025 Pred EPS-om je veliki tehnički i finansijski izazov
10 Jun 2025 Počela gradnja dalekovoda od TS Obrenovac do TS Bajina Bašta dug 109 km
8 Jun 2025 Srbija ispunjava preduslove za spajanje sa energetskim tržištem EU
8 Jun 2025 EPS: Počela eksploatacija uglja na novom kopu Radlјevo
8 Jun 2025 Posle rentiranja stanova i garaža na red došli i krovovi
3 Jun 2025 Do 2040. godine očekuje se izlazak iz mazuta i uglja

 

Povezane vesti :

15 Jun 2025 Srbija sve bliža jednom gigavatu vetroenergije
8 Jun 2025 Posle rentiranja stanova i garaža na red došli i krovovi
3 Jun 2025 Do 2040. godine očekuje se izlazak iz mazuta i uglja
23 Maj 2025 Kupci proizvođači mali, ali važan doprinos
21 Maj 2025 Tržište, tranzicija i snaga regionalne saradnje
16 Maj 2025 Srbija spremna za spajanje sa energetskim tržištem EU
13 Maj 2025 Razmatramo nuklearnu energiju kao opciju
13 Maj 2025 Koliko košta ugradnja solarnih panela u Srbiji?
8 Maj 2025 EMS: Potpisani ugovori za priključenje objekata proizvođača iz OIE
8 Maj 2025 EPS potpisao ugovor za otkup struje iz vetroparkova
6 Maj 2025 Nova zelena snaga EPS
6 Maj 2025 Srbija ima 4.600 prozjumera
1 Maj 2025 EPS: Dobit 10,8 milijardi dinara u prva tri meseca 2025.
26 Apr 2025 Zeleni megavati na kašičicu
22 Apr 2025 Koliko košta ugradnja solarnih panela u Srbiji?

Web Analytics