ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti Srbija:

 

VESTI SRBIJA

     











    NAZAD  
Netačni navodi da je ugrožen rad prenosnog sistema   16 Sep 2024 - ems
EMS AD želi da ovim putem pruži jasne i precizne informacije povodom nedavnih tendecioznih tvrdnji o stanju prenosnog sistema, iznetih u saopštenju političkog pokreta Srbija Centar, s posebnim akcentom na stabilnost rada, nivoe napona i dugoročne planove za unapređenje prenosnog sistema.

Istina je da u određenim periodima prenosni sistem Srbije beleži povišene napone, naročito tokom noći kada je potrošnja električne energije manja. Dalji navodi iz spornog testa su netačni. Naime, ove fluktuacije su posledica različitih faktora, kao što su promene u strukturi energetskih izvora, pre svega povećana je proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora u celom regionu, i promenjene navike potrošača, uključujući podopterećenost prenosnog sistema regiona jugoistočne Evrope. Opšte je poznata fizička pojava da dalekovodi, kada rade ispod prirodne snage, generišu reaktivnu snagu koja utiče na naponske prilike. EMS pažljivo prati i preduzima sve raspoložive mere kada naponi prelaze dozvoljene granice u specifičnim režimima rada.

Ovo nije izolovan fenomen u Srbiji, već sve češća pojava u elektroenergetskim sistemima širom sveta, prouzrokovana tranzicijom ka novim energetskim rešenjima, pre svega obnovljivim izvorima električne energije. Elektroenergetski sistem Srbije je povezan sa sistemima susednih zemalja unutar evropske interkonekcije operatora prenosnih sistema (ENTSO E). Interkonektovani rad operatora prenosnih sistema donosi benefit povećane sigurnosti napajanja, ali i negativne efekte kao što je povećanje napona u pograničnim postrojenjima, što je slučaj i sa TS Vranje 4, TS Sremska Mitrovica 2 i TS Požega. Opšte je poznato da je EMS na osam granica interkonektivnim vezama, na naponskim nivoima 400, 220 i 110 kV, povezan sa susednim prenosnim sistemima. Elektromreža Srbije u ovim postrojenjima ima značajan neželjen priliv reaktivne snage po interkonektivnim dalekovodima koji direktno dovodi do povećanja napona u EES Srbije. U elektroenergetskim sistemima susednih zemalja se beleže naponi i od preko 450 kV što izaziva lančani efekat povećanja naponskih profila u regionu, pa i u Srbiji. EMS sa susednim operatorima prenosnog sistema sprovodi operativne mere kako bi se uticaj visokih napona u regionu na minimalan način reflektovao na prenosni sistem Srbije.

EMS je aktivno pristupio rešavanju problematike visokih napona, kako interno, tako i eksterno sa susednim operatorima prenosnih sistema. Nakon sprovedene regionalne studije iz 2020., koja je imala za zadatak da sagleda naponske prilike na području Balkana, pristupilo se planiranju i implementaciji konkretnih rešenja. Najvažniji korak je ugradnja prigušnica u postrojenja prenosnog sistema, koje omogućavaju kontrolu napona u mreži. Prigušnica koja će biti ugrađena u TS Vranje 4 već je uključena u investicione planove, tender je završen, a sama prigušnica je u fazi ugradnje. Ova ulaganja su ključna za dugoročnu stabilnost sistema, a EMS je obezbedio sve potrebne resurse za ovaj, a i za buduće projekte. Kako neki od susednih prenosnih sistema još uvek nisu pristupili izgradnji prigušnica koje je predvidela regionalna studija za područje Balkana, pre svega na teritorijama Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije, EMS je pokrenuo novu internu studiju za određivanje optimalnih lokacija za dodatne prigušnice koje bi u potpunusti dovele naponski profil prenosnog sistema Srbije u propisane granice, uvažavajući plan investicija i plan razvoja EES Srbije.

Uzimajući u obzir analize perspektivnog stanja prenosnog sistema do 2030. godine studija je preporučila rešenja i prioritete nabavke i ugradnje prigušnica u prenosnom sistemu Srbije. Prioriteti za ugradnju đe biti region Novog Sada, Beograda, Kraljeva, Niša. Ovo će biti deo Plana razvoja prenosnog sistema i plana investicija u narednom periodu.

EMS aktivno učestvuje u radu projektnog tima, formiranog od strane evropskog udruženja operatora prenosnog sistema (ENTSO-E) „Voltage Management Project“ koji treba da sagleda problematiku visokih napona na nivou čitave Evrope i da pruži smernice.

Važno je istaći da su energetska kriza, kao i rat u Ukrajin, doveli do velikih poremećaja na tržištu energetskih komponenti, tako da je rok isporuke energetske opreme značajno produžen. Verujemo da je autor tendecioznog teksta, koji vređa inženjersku logiku, upoznat i sa tom činjenicom, te tehničke probleme prebacuje na politički nivo u koji ne želimo da ulazimo.

Tvrdnje da visoki naponi ozbiljno oštećuju sistem i ubrzavaju kvarove na opremi su preuveličane. Elektroeneregetski sistemi, uključujući i prenosnu mrežu Republike Srbije kojom upravlja EMS, predviđaju zaštitne mehanizme kako bi se rad čitavog sistema održao stabilnim i unutar dozvoljenih tehničkih parametara bez ugrožavanja celokupnog sistema. Iako povećani naponi mogu negativno uticati na dugovečnost opreme bez adekvatnih mera, EMS kroz kontinuiranu modernizaciju infrastrukture uspešno održava stabilnost elektroenergetskog sistema. Elektromreža Srbije setom upravljačkih mera uspeva da održi napone u tačkama priključenja KPS (korisnika prenosnog sistema) na naponskim nivoima 400, 220 i 110 kV u definisanim granicama u skladu sa Pravilima o radu prenosnog sistema. Na ovaj način se obezbeđuje sigurno i pouzdano napajanje krajnjih potrošača i rad industrijskih postrojenja, koji su u najvećoj meri priključeni na 110 kV naponskom nivou.

EMS je kao operator prenosnog sistema više puta na delu pokazao stručnost i spremnost na najteže izazove. Tokom razdvajanja sinhrone oblasti kontinentalne Evrope 08.01.2021. operativno osoblje Elektromreže Srbije odigralo je ključnu ulogu u spajanju razdvojene mreže kontinentalne Evrope. Između ostalog, EMS je vršio funkciju frekventnog lidera za region jugoistočne Evrope i u saradnji sa susednim operatorima izvršena je resinhronizacija podeljenih oblasti u izuzetno kratkom roku o čemu postoji i zvaničan izveštaj ENTSO E-a.

Tokom poremećaja koji je 21.06.2024. ostavio bez napajanja skoro čitave sisteme Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, kao i primorski deo Hrvatske, elektroenergetski sistem Srbije nije pretrpeo niti jedan prekid u isporuci električne energije. Dobrim planiranjem rada prenosnog sistema izbegnute su posledice po građane Republike Srbije, ali je i pružena pomoć u ponovnom uspostavljanju pogođenih sistema susednih zemalja.

Kada je reč o projektu dvostrukog 400 kV interkonektivnog dalekovoda od Pančeva do Rešica u Rumuniji, čini se da autor teksta, nažalost, na još jedan način pokušava da zloupotrebi pojedine činjenice i umanji značaj aktivnosti EMS-a, koji je u prethodnom periodu uložio značajna sredstva kada je reč o razvoju prenosnog sistema. Poznato je da je to međunarodni projekat, deo ENTSO E projekta i Transbalkanskog koridora za prenos električne energije. EMS je uspešno realizovao deo projekta na teritoriji naše zemlje. Ovaj dalekovod je prepoznat kao projekat od evropskog značaja, tako da je uložen značajan trud kako bi se realizovao u predviđenim rokovima. Rumunska strana još uvek nije završila svoj deo, na šta EMS nikako nema uticaja. Uprkos tome, pronađeno je rešenje da ova infrastruktura funkcioniše pod 110 kV naponom dok se projekat u Rumuniji ne završi. Ova privremena promena omogućila je povećanu sigurnost napajanja i poboljšanje naponskih prilika u delu 110 kV mreže oko Alibunara, Bele Crkve, Vršca, Kovina, Debeljače, Kačareva i Pančeva. Za ovo vreme izgrađena je dodatna infrastruktura u vidu 110 kV dalekovoda Bela Crkva – Veliko Gradište koji će nadomestiti privremeno rešenje i osigurati nesmetan rad ovog dela prenosnog sistema. Po trenutnim informacijama koje EMS poseduje, puštanje u pogon prvog dalekovoda „Pančevo – Rešica “ planirano je za kraj 2024. godine, a drugog za kraj prvog kvartala 2025. godine. EMS će u budućnosti nastaviti rad na kompletiranju ovog koridora, sve do Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u saradnji sa partnerima iz susednih zemalja.

EMS ostaje posvećen održavanju sigurnog i stabilnog prenosnog sistema, s preduzetim merama za unapređenje tehničke stabilnosti, uključujući instalaciju prigušnica i drugih regulacionih uređaja. Problemi sa naponom su identifikovani, rešenja su planirana i već se realizuju, a EMS u saradnji sa relevantnim institucijama garantuje stabilno snabdevanje električnom energijom građanima Srbije.
 

Najnovije vesti Srbija :

28 Okt 2024 Kakve se novine spremaju u novom krugu aukcija?
27 Okt 2024 Kako domaćinstva postaju prozjumeri?
25 Okt 2024 Raspisan javni poziv za postavljanje solarnih panela na javnim objektima
23 Okt 2024 Do 2030. svaki drugi proizvedeni megavat-sat u Srbiji treba da bude iz OIE
23 Okt 2024 Regionalna energetska konferencija "See energy"
21 Okt 2024 Kreće proces konačnog zatvaranja dve termoelektrane u Srbiji
21 Okt 2024 TENT B: Postrojenje za odusmporavanje dimnih gasova

 

Povezane vesti :

26 Sep 2024 Regionu (ne) preti novi energetski kolaps
19 Sep 2024 Novi Zakon o energetici daje sigurnost tokom prelaska na zelenu energiju
16 Sep 2024 Koja je tajna srpske energetske stabilnosti
16 Sep 2024 Netačni navodi da je ugrožen rad prenosnog sistema
27 Avg 2024 Može li Srbija da se ugleda na susede i postigne energetsku nezavisnost?
22 Avg 2024 Srbija može dostići broj od 5.000 električnih punjača na svojoj mreži puteva
19 Avg 2024 Nekada je leti potrošnja struje bila niska
8 Avg 2024 EMS: Uspešno rekonstruišemo RP Đerdap 1, važno čvorište energetskog sistema
18 Jul 2024 EMS otvara novi krug prijava za povezivanje na mrežu
16 Jul 2024 EMS: U Srbiji oboren rekord dnevne potrošnje
10 Jul 2024 Za nuklearni program u Srbiji potrebni naučni razvoj, mladi stručnjaci i rešenja za otpad
28 Maj 2024 Projekta za izgradnju elektroenergetske infrastrukture za Ekspo
9 Maj 2024 Više od 3.000 prozjumera
21 Apr 2024 Kako smo uvezli energiju za džabe?
15 Apr 2024 Investitorima u obnovljive izvore energije država otežava posao ili uvodi fer plej na tržištu?

Web Analytics