ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti Srbija:

 

VESTI SRBIJA

     











    NAZAD  
Potrošači i dalje bez nadoknade štete   19 Avg 2019 - politika
Sva­ki po­tro­šač u Sr­bi­ji je bar jed­nom ostao bez stru­je. Da li zbog uda­ra ve­tra, gro­ma ko­ji je ošte­tio tra­fo, pa­da dr­ve­ta na da­le­ko­vod, ili sla­bog na­po­na, na­kon če­ga u mra­ku osta­ju po 12 i vi­še sa­ti. Ali, ako se ne­sta­nak stru­je po­na­vlja sva­ko ma­lo, ka­kav je slu­čaj s po­tro­ša­či­ma na Ko­sma­ju, ko­ji s pr­vim ve­trom po­sled­nja dva me­se­ca osta­ju sa­ti­ma bez stru­je, po­sta­vlja se pi­ta­nje ko će im i ka­ko na­dok­na­di­ti šte­tu za to što im se apa­ra­ti kva­re, pro­iz­vod­nja u po­go­ni­ma sto­ji, a ži­vi­na i sto­ka stra­da.

Za raz­li­ku od po­tro­ša­ča u Sr­bi­ji, Cr­na Go­ra vi­še ne­ma ovu mu­ku. Na­i­me od 1. av­gu­sta po­tro­ša­či elek­trič­ne ener­gi­je ima­ju pra­vo na od­šte­tu u vi­si­ni od 20 do 200 evra u slu­ča­ju ne­stan­ka stru­je.

– Po­če­tak pri­me­ne fi­nan­sij­skih na­dok­na­da ko­je će sle­do­va­ti kup­ci­ma elek­trič­ne ener­gi­je u slu­ča­ju ne­stan­ka stru­je, pred­vi­đen je za av­gust i ta­da po­či­nje­mo sa pri­me­nom pra­vi­la – iz­ja­vio je pred­sed­nik Od­bo­ra di­rek­to­ra Re­gu­la­tor­ne agen­ci­je za ener­ge­ti­ku RAE, Bra­ni­slav Pre­le­vić, pre­no­si por­tal CDMEd­me.me.

On je pre­ci­zi­rao da će od­šte­ta iz­no­si­ti od 20 do 200 evra, u za­vi­sno­sti od ste­pe­na ugro­že­no­sti i na­pon­skog ni­voa na kom se po­tro­šač na­la­zi.

Upi­tan po­sto­ji li išta slič­no u Sr­bi­ji i da li ošte­će­ni ko­me je ne­sta­nak stru­je na­pra­vio šte­tu mo­že da za­ku­ca na vra­ta di­stri­bu­ci­je i za­tra­ži na­kna­du šte­te, prof. dr Slo­bo­dan Ru­žić, biv­ši sa­vet­nik mi­ni­stra ener­ge­ti­ke, ka­že za „Po­li­ti­ku”, da je iskre­no im­pre­si­o­ni­ran ko­le­ga­ma iz cr­no­gor­ske Agen­ci­je za ener­ge­ti­ku, nji­ho­vom hra­bro­šću i spo­sob­no­šću da ta­ko ne­što uve­du.

– Na ža­lost, mi­slim da to kod nas ni­je re­al­no sve dok nas ne­ko iz Evrop­ske uni­je, Ener­get­ska za­jed­ni­ca ili ne­ko tre­ći ne na­te­ra da na­pra­vi­mo ma­kar i mi­ni­ma­lan ko­rak u tom prav­cu. Za sa­da ta­kva za­kon­ska oba­ve­za ne po­sto­ji. Kva­li­tet is­po­ru­ke elek­trič­ne ener­gi­je je re­gu­li­san vr­lo ma­glo­vi­to i ne pod­ra­zu­me­va pla­ća­nje bi­lo ka­kvih na­dok­na­da po­tro­ša­či­ma bi­lo za pre­ko­mer­no tra­ja­nje is­pa­da to­kom go­di­ne, bi­lo za loš kva­li­tet na­po­na kod po­tro­ša­ča. Da bu­de­mo objek­tiv­ni, ni­je­dan mre­žni mo­no­po­li­sta na sve­tu ne­će to svo­je­volj­no uve­sti, pa ni­su „Elek­tro­mre­ža Sr­bi­je” i „Di­stri­bu­ci­ja” u to­me iz­u­ze­ci – ka­že Ru­žić.

Ali, do­da­je, za­to tre­ba da po­sto­ji ne­za­vi­sno re­gu­la­tor­no te­lo za ener­ge­ti­ku. Ta­ko ne­što bio bi pra­vi na­čin bri­ge o po­tro­ša­či­ma, a ne to­le­ran­ci­ja za ne­pla­ća­nje ra­ču­na, haj­ka zbog po­ve­ća­nih ra­ču­na u pe­ri­o­di­ma kad se pri­rod­no vi­še tro­ši, re­la­ti­vi­za­ci­ja tro­ško­va i la­men­ti­ra­nje nad iona­ko ni­skom ce­nom elek­trič­ne ener­gi­je.

– Da bi­smo ima­li pra­va da oče­ku­je­mo na­dok­na­du zbog šte­ta ili ne­pri­jat­no­sti, ko­je ima­mo kad nam ne is­po­ru­ču­ju stru­ju, mo­ra­mo isto ta­ko bi­ti sve­sni da se ra­ču­ni za utro­še­nu elek­trič­nu ener­gi­ju mo­ra­ju pla­ća­ti i to po re­al­nim eko­nom­skim ce­na­ma da bi se, iz­me­đu osta­log, od to­ga mo­gla odr­ža­va­ti i gra­di­ti i di­stri­bu­tiv­na i pre­no­sna mre­ža – ka­že naš sa­go­vor­nik.

U Agen­ci­ji za ener­ge­ti­ku za „Po­li­ti­ku” ka­žu da vest o uvo­đe­nju fi­nan­sij­skih kom­pen­za­ci­ja, ko­ju je uve­la Cr­na Go­ra, upu­ću­je na pra­vi­la o mi­ni­mu­mu kva­li­te­ta is­po­ru­ke i snab­de­va­nja elek­trič­nom ener­gi­jom, ko­ja su u Cr­noj Go­ri stu­pi­la na sna­gu av­gu­sta 2019. go­di­ne. Me­đu­tim, od­lo­že­na je pri­me­na fi­nan­sij­skih kom­pen­za­ci­ja za dve go­di­ne za av­gust 2021. go­di­ne.

Sa­gla­sno oba­ve­za­ma iz tre­ćeg pa­ke­ta pro­pi­sa, u ze­mlja­ma Evrop­ske uni­je kom­pen­za­ci­o­ne na­kna­de se po­ste­pe­no uvo­de već go­di­na­ma. Kon­kret­no, kom­pen­za­ci­o­ne na­kna­de za ne­iz­vr­še­nje oba­ve­ze po­nov­nog pri­klju­če­nja na­kon na­stan­ka pre­ki­da u za­ko­nom pred­vi­đe­nom ro­ku uve­de­ne su u Če­škoj, Ve­li­koj Bri­ta­ni­ji, Ma­đar­skoj, Ho­lan­di­ji, Por­tu­ga­li­ji, Slo­ve­ni­ji, Bel­gi­ji i Fran­cu­skoj.

Du­ži­na tra­ja­nja pre­ki­da, na di­stri­bu­tiv­nom ni­vou pro­pi­sa­na je, u za­vi­sno­sti od ze­mlje, u ra­spo­nu od tri do šest sa­ti (pro­sek je če­ti­ri sa­ta), a na­kna­da za ne­po­što­va­nje za­kon­skog ro­ka je od 15 do 100 evra (u pro­se­ku 20 evra).

Agen­ci­ja za ener­ge­ti­ku Sr­bi­je, u skla­du sa oba­ve­za­ma ko­je pro­is­ti­ču iz tre­ćeg pa­ke­ta pro­pi­sa EU i Za­ko­na o ener­ge­ti­ci, do­ne­la je 2013. go­di­ne pra­vi­la o pra­će­nju teh­nič­kih i ko­mer­ci­jal­nih po­ka­za­te­lja i re­gu­li­sa­nju kva­li­te­ta is­po­ru­ke i snab­de­va­nja elek­trič­nom ener­gi­jom i pri­rod­nim ga­som. Na osno­vu ovih pra­vi­la pri­ku­plja­ju se po­da­ci o pre­ki­di­ma u na­pa­ja­nju elek­trič­nom ener­gi­jom i pra­ti rad ope­ra­te­ra si­ste­ma.

Ovi po­da­ci će bi­ti osno­va da se u sle­de­ćoj iz­me­ni pra­vi­la uve­du i stan­dar­di kva­li­te­ta ko­je ope­ra­te­ri tre­ba da is­pu­ne, kao i kom­pen­za­ci­o­ne na­kna­de po­tro­ša­či­ma, uko­li­ko ope­ra­te­ri si­ste­ma ne is­pu­ne pro­pi­sa­ne zah­te­va­ne vred­no­sti.

Ta­ko­đe, u okvi­ru IPA pro­jek­ta, ko­ji se fi­nan­si­ra iz EU po­mo­ći, jed­na od te­ma ko­ja se raz­ma­tra sa kon­sul­tan­ti­ma je i pra­će­nje kva­li­te­ta, de­fi­ni­sa­nje stan­dar­da kva­li­te­ta i kom­pen­za­ci­o­nih na­kna­da. Tre­nut­no, agen­ci­ja ana­li­zi­ra ras­po­lo­ži­ve po­dat­ke i ra­di na iz­ra­di no­vih pra­vi­la.


 

Najnovije vesti Srbija :

15 Apr 2024 Nuklearna energija kao opcija koja može da promeni lice Srbije
15 Apr 2024 Investitorima u obnovljive izvore energije država otežava posao ili uvodi fer plej na tržištu?
15 Apr 2024 Struja neće poskupeti za domaćinstva, ali koliko će biti jeftinija za privredu?
15 Apr 2024 Potreban nam je novi bazni izvor energije
14 Apr 2024 Za građane na severu Kosovu i Metohiji najniža cena struje
14 Apr 2024 Nuklearna energija nije bauk
10 Apr 2024 Srbija postaje vlasnik 25% berze električne enrgije

 

Povezane vesti :

15 Apr 2024 Investitorima u obnovljive izvore energije država otežava posao ili uvodi fer plej na tržištu?
15 Apr 2024 Struja neće poskupeti za domaćinstva, ali koliko će biti jeftinija za privredu?
15 Apr 2024 Potreban nam je novi bazni izvor energije
14 Apr 2024 Za građane na severu Kosovu i Metohiji najniža cena struje
14 Apr 2024 Nuklearna energija nije bauk
8 Apr 2024 Kada bi Srbija mogla da dobije prvu elektranu?
5 Apr 2024 Lane izvezeno struje u vrednosti od 1,274 milijarde evra
1 Apr 2024 AERS dala saglasnost na plan investicija u prenosni sistem
28 Mar 2024 U februaru struju štedelo svako drugo domaćinstvo
26 Mar 2024 Postrojenje za odsumporavanje u TENT-u je završeno
26 Mar 2024 Mađarska berza se priključila regionalnoj berzi električne energije ADEX
20 Mar 2024 Oko tri miliona starih brojila biće zamenjeno pametnim do 2030.
11 Mar 2024 Kako je izmenjena zakonska regulativa povećala troškove investitorima u obnovljive izvore energije?
8 Mar 2024 Saradnja u regionu za uspešnu energetsku tranziciju
8 Mar 2024 Srbija ima dovoljno sunca i vetra za izgradnju elektrana

Web Analytics