elektroenergetika

Nova francuska nuklearna elektrana automatski se zatvorila
5 Sep 2024 - seebiz,b92

Najnovija francuska nuklearna elektrana, smještena u Flamanvilleu u Normandiji, automatski se zatvorila u srijedu, samo dan nakon što je puštena u rad. Istodobno je državna energetska tvrtka EDF naglasila da je gašenje dokaz da sigurnosni sustav radi.
Prije ponovnog pokretanja obavit će potrebne tehničke provjere i analize, najavili su.

Europski reaktor pod tlakom Flamanville prolazi kroz "dug i kompliciran proces pokretanja koji zahtijeva mnoge pokuse i testove, što može dovesti do takvih gašenja", rekla je glasnogovornica EDF-a za francusku novinsku agenciju AFP.

Najnoviji EDF-ov reaktor, koji je trebao biti model za novu generaciju elektrana, dovršen je s 12 godina zakašnjenja i koštao je 13,2 milijarde eura, oko četiri puta više od prvotnog proračuna.

Reaktori istog dizajna ranije su dovršeni u Kini i Finskoj.

"Bilo je nekoliko problema s finskim reaktorom, posebno s nekim hidrauličkim pumpama koje su bile pokvarene i morale su se zamijeniti", rekao je Nicolas Goldberg, energetski stručnjak u Columbus Consultingu. Prema njegovom mišljenju, time se projekt ne dovodi u pitanje, već samo treba biti strpljiv, prenio je AFP.

EDF je dobio zeleno svjetlo u ponedjeljak nakon dovršetka punjenja goriva u svibnju i kasnijeg izvođenja niza testova.

Tvornica će postupno povećavati svoj kapacitet na 25 posto prije nego što bude priključena na električnu mrežu do kraja jeseni, prema EDF-u. Riječ je o novoj odgodi jer je priključenje prvotno planirano za ljeto.

S punim kapacitetom od 1600 megavata (MW), bit će to najsnažniji nuklearni reaktor u Francuskoj i moći će opskrbljivati električnom energijom gotovo tri milijuna kućanstava.

Nakon 12 godina, Francuska pokreće prvi novoizgrađeni nuklearni reaktor

Francuska pokreće svoj prvi novoizgrađeni nuklearni reaktor, sa 12 godina zakašnjenja i nakon višestrukih neuspeha dok industrija ima planove za još novih elektrana, piše Financial Times.

EDF, francuski državni operater najvećih evropskih nuklearnih elektrana, rekao je juče da bi prve lančane reakcije, ili takozvane operacije divergencije, u reaktoru Flamanville 3 na francuskoj obali Normandije trebalo da počnu tokom noći.

Ako ova operacija bude uspešna, reaktor će na kraju biti povezan na mrežu pre kraja godine, kada dostigne 25% svog ukupnog kapaciteta od 1,65 gigavata što je dovoljno da napaja veliki grad.

Novi reaktor i prototip modela koje EDF želi da razvije kod kuće i u inostranstvu, postao je oličenje preokreta nuklearne industrije globalno, posla pada narudžbina poslednjih decenija što je navelo kvalifikovane radnike da napuste taj sektor. Flamanvil je na kraju premašio prvobitni budžet više od četiri puta i na kraju koštao 13.2 milijarde evra, a trebalo mu je više vremena da se završi od sličnih modela EDF proizvedenih u Kini i Finskoj čija je proizvodnja takođe kasnila.

EDF je takođe bio na meti kritika francuske vlade zbog toga što se mučio da koordinira projekat koji je uključivao stotine dobavljača.

"To je istorijski korak u ovom projektu. Naši timovi su u startnim blokovima", rekao je Regis Klement, jedan od šefova odeljenja za nuklearnu proizvodnju EDF-a.

EDF, koji ima ugovore za izgradnju novih reaktora u Britaniji i raspisuje tender za izvoz svog dizajna, rekao je da je naučio vredne lekcije iz Flamanvile 3 koje će mu omogućiti da skrati vreme izgradnje u budućnosti.

Ali kompanija idalje ima niz prepreka kod kuće uprkos tome što je francuski predsednik Emanuel Makron pokrenuo plan za izgradnju najmanje šest novih reaktora.

Naredbe tek treba da budu formalizovane, a politička situacija u Parizu mogla bi samo dodatno da odloži proces, jer još nije postignut dogovor oko formiranja vlade. EDF, koji troši novac na popunjavanje novih pozicija da bi se pripremio za narudžbine, treba da se dogovori o planu finansiranja, koji bi mogli koštati više od 52 milijarde evra.

Nade da će se postići dogovor do kraja godine blede, reklo je nekoliko ljudi bliskih kompaniji. Kao rezultat toga, početna ambicija da se novi reaktori isporuče do 2037. izgleda optimistično, dodaju oni.

Iako je cenjena zbog niskog izduvavanja ugljenika, nuklearna energija se suočila sa atmosferom nepoverenja nakon nesreća u Černobilu 1986. i u Fukušimi u Japanu 2011. godine.


Povezane vesti BALKAN

1 Okt 2024 Nema još puno nuklearnih elektrana koje čekaju svog spasioca euronews

23 Sep 2024 Microsoft ponovo pokreće nuklearku na Ostrvu tri milje b92

6 Sep 2024 U Emiratima pušten u pogon četvrti blok nuklearne elektrane Baraka euronews

5 Sep 2024 Nova francuska nuklearna elektrana automatski se zatvorila seebiz,b92

1 Sep 2024 Nuklearna elektrana u Jermeniji hitno isključena zbog udara groma euronews

27 Avg 2024 Poljska izdvaja 1,2 milijarde dolara za početak gradnje nuklearne elektrane biznis

16 Avg 2024 Oko 25 tona radioaktivnog otpada iscurilo iz NE Fukušima 1 insajder

18 Jul 2024 Korejski KHNP gradi nove nuklearne reaktore u Češkoj seebiz

16 Jul 2024 Žele da se vrate na nuklearnu energiju b92

28 Jun 2024 70 godina od puštanja u rad prve na svetu nuklearne elektrane sputnik



Web Analytics