![]() |
||||
Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
VESTI SRBIJA - više vesti - pretraga vesti |
||||
Srbija ulaže dve milijarde evra u EES 29 Maj 2025 - telegraf Vršilac dužnosti pomoćnika ministarke rudarstva i energetike za elektroenergetiku, Radoš Popadić, učestvovao je na otvaranju 37. savetovanja Nacionalnog komiteta CIGRE Srbija na kojem je istakao važnost ulaganja u prenosnu mrežu i nove proizvodne kapacitete u koje će se, kako je planirano u narednih 10 godina uložiti više od dve milijarde evra. Popadić je istakao da je Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u prošlogodišnjem izveštaju ukazala na neophodnost značajnijih ulaganja kako bi se zadovoljila rastuća tražnja za električnom energijom i upravljalo razvojem obnovljivim izvorima energije, saopštilo je ministarstvo rudarstva i energetike. - U tom kontekstu jačanje prenosnih koridora ima ključnu ulogu. Kako bi bila otpornija na nepredvidljive poremećaje, Srbija je u poslednjih deset godina intenzivirala ulaganja u elektroenergetski sistem. Kao zemlja koja ima osam suseda i interkonekcija, tu činjenicu posmatramo kao prednost uz opreznost praćenja svih događaja kako bismo blagovremeno zaštitili sistem u slučaju potrebev - rekao je Popadić. Dodao je da planirani projekti u elektroenergetskom sektoru obuhvataju razvoj i modernizaciju prenosne i distributivne mreže, u koje će se u narednih deset godina uložiti više od dve milijarde evra. Popadić je rekao da rast učešća OIE traži i dovoljno energije za balansiranje. - Kao strateški prioritet postavili smo izgradnju RHE Bistrica snage oko 650 MW. Cilj nam je da do kraja godine spremimo tehničku dokumentaciju, kako bismo mogli da počnemo pripremne radove - rekao je Popadić. Popadić je istakao da je u strateškim dokumentima razmatran i scenario učešća nuklearne energije u energetskom miksu. - S obzirom na to da su nam zbog planiranog izlaska iz uglja potrebni zamenski kapaciteti bazne energije, Srbija razmatra uvođenje nuklearne energije u narednih 15 godina, uz smernice i saradnju sa IEAE - naveo je Popadić. Zaključio je da je neophodan dugoročniji razvoj kadrova za izgradnju i upravljanje sistemom. - Obrazovani i stručni kadrovi ključni su za budućnost, jer bez njih sistem neće moći da odgovori na izazove niti da ispuni svoju najvažniju funkciju, sigurno snabdevanje - rekao je Popadić. Povezane vesti SRBIJA 4 Jun 2026 Ambasada SAD u Srbiji objavila javni poziv za Đerdap 3 n1 1 Jun 2026 Obeleženo 90 godina Elektrotehničkog instituta "Nikola Tesla" telegraf 1 Jun 2026 Jedan data centar troši struju kao ceo Kragujevac danas 15 Apr 2026 Do 2035. godine oko sedam milijardi evra za ulaganja u elektroenergetiku danas 6 Apr 2026 Srbiju čekaju investicije od 1,5 mlrd EUR samo u obnovu TE i HE ekapija 30 Mar 2026 Kakav energetski miks treba našoj zemlji? ekapija 22 Feb 2026 Gradi se najveća solarna elektrana u Sremu kurir 4 Jan 2026 Fortis ugovorio gradnju Noćaja 1 kod Sremske Mitrovice ekapija 15 Dec 2025 Kako je raditi u mašinskoj hali „Đerdap 1” politika 19 Nov 2025 Da li ima smisla graditi HE „Bistrica“ i „Đerdap 3“ u uslovima klimatskih promena? danas |
||||
|
||||