elektroenergetika
Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
elektro energetika firma 2 .......... elektro energetika firma 3

VESTI SRBIJA - više vesti - pretraga vesti

Objavljena rang lista za druge aukcije za dodelu tržišnih premija za OIE
22 Feb 2025 - blic,euronews

U drugom krugu aukcija za dodelu tržišnih premija za projekte obnovljivih izvora energije (OIE) koje je u novembru 2024. raspisalo Ministarstvo rudarstva i energetike, investitori su prijavili 41 projekat. Ponuđena kvota od 424,8 MW za elektrane na sunce i vetar značajno je premašena i ukupan kapacitet elektrana koje su dobile podsticaje je 645 MW, a ukupna planirana vrednost investicija iznosi 782 mil EUR.

Kad je reč o vetroelektranama, prijavljeno je sedam projekata, a dodeljene su kvote za pet. Najveća kvota dodeljena je kompaniji Crni vrh power doo za vetroelektranu Crni vrh (91,5 MW), zatim kompanijama WindVision Windfarm A doo i WindVision Windfarm B doo za projekte Alibunar 1 (67,62 MW) i Alibunar 2 (49,98 MW), kao i kompaniji Matrix Power doo za vetroelektranu Bela Anta 2 (56 MW). Kvotu od 34,9 MW dobila je kompanija Jasikovo doo za istoimeni projekat vetroelektrane.

Za solare su stigle 34 prijave, a kvote su dodeljene za njih pet. Najveća kvota dodeljena je kompaniji Solarina doo za projekat Solarina (105 MW), dok su preostale četiri kompanije dobile zantno niže kvote. Kompanija Kobra Global doo dobila je za solarnu elektranu Kobra kvotu od 7,5 MW, a kompanija Brankov solar doo za projekat B2 Sunspot 2 dobila je 5,6 MW. Prvredno društvo za proizvodnju električne energije Mona Green Energy doo dobila je kvotu od 5 MW za projekat izgradnje solarne elektrane Kučevo 2, dok je kompanija Vemi biogas doo za projekat Vemi Sun 2 dobila kvotu od 1,7 MW.

- Ponuđena kvota je u potpunosti iskorišćena, a kapaciteti koji će biti izgrađeni su 645 MW, odnosno imaćemo 10 novih elektrana na vetar i sunce. Ponuđene cene su veoma konkurentne tj. 50,9 EUR po megavat-času za solar i 53,5 EUR po megavat-času za vetar što je značajno ispod nivoa tržišnih. Ovo prema našem modelu podsticaja znači da ne očekujemo da će biti subvencionisanja elektrana, već će uglavnom one vraćati ekstra profit državi dokle god su tržišne cene veće od onih koje su ponudili pobednici aukcija - rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, povodom završenih aukcija.

Ukupna vrednost investicija koje će se realizovati je 782 mil EUR, obavilo je ministartvo.

Završene druge aukcije za OIE: Investitori prijavili 41 projekat

U drugom krugu aukcija za dodelu tržišnih premija za projekte obnovljivih izvora energije (OIE) koje je u novembru 2024. raspisalo Ministarstvo rudarstva i energetike, investitori su prijavili 41 projekat.

Kako je saopštilo Ministarstva rudarstva i energetike, ponuđena kvota od 424,8 MW za elektrane na sunce i vetar značajno je premašena i ukupan kapacitet elektrana koje su dobile podsticaje je 645 MW, a ukupna planirana vrednost investicija iznosi 782 miliona evra.

"Drugi krug aukcija bio je izuzetno uspešan, i po kapacitetima, i po ponuđenim cenama, ali i po tome što će sva električna energija iz elektrana koje dobiju podsticaje pripasti Elektroprivredi Srbije za potrebe snabdevanja naše privrede i građana", rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, povodom završenih aukcija.

Za vetroelektrane je prijavljeno sedam projekata, dok su za solare stigle 34 prijave.

"Ponuđena kvota je u potpunosti iskorišćena, a kapaciteti koji će bitii zgrađeni su 645 MW, odnosno imaćemo 10 novih elektrana na vetar i sunce. Ponuđene cene su veoma konkurentne tj. 50.9 evra po megavat-času za solar i 53.5 evrapo megavat-času za vetar što je značajno ispod nivoa tržišnih. Ovo prema našem modelu podsticaja znači da ne očekujemo da će biti subvencionisanja elektrana, već će uglavnom one vraćati ekstra profit državi dokle god su tržišne cene veće od onih koje su ponudili pobednici aukcija", rekla je ministarka.

Ukupna vrednost investicija koje će se realizovati je 782 miliona evra, što će značajno doprineti privrednom rastu u ovoj i narednoj godini, navela je ministarka.

Đedović Handanović je rekla da će nove elektrane na vetar i sunce doneće veću energetsku sigurnost jer su za sve projekte investitori ponudili da proizvedena energija bude otkupljena za snabdevanje domaćih potrošača u narednih 15 godina, zelena energija ostaje u Srbiji i neće se izvoziti na druga tržišta.

Ministarka je istakla da su dobijene cene na aukcijama izuzetno povoljne, i da očekuje da će osim zelene energije i sigurnijeg snabdevanja država, odnosno EPS, imati i finansijske koristi.

Đedović Handanović je podsetila da i sama država tj. "Elektroprivreda Srbije" ulaže u izgradnju kapaciteta iz obnovljivih izvora energije.

Vetropark Kostolac i solarna elektrana Petka biće na mreži već ove godine ali ćemo u naredne tri godine izgraditi i jedan GW samobalansiranih solarnih elektrana sa baterijskim skladištima, dodala je ona.

Naglasila je i da je veliko interesovanje investitora potvrda dobrih uslova zaulaganje u Srbiji i pokazuje da zakonodavni okvir u oblasti OIE obezbeđujeravnotežu između sigurnosti investicija i energetske sigurnosti.

Pored domaćih investitora, na ovim aukcijama pobednici su i investitori iz, NR Kine, SAD-a i Francuske.

To pokazuje da je Srbija globalno prepoznata kao dobra destinacija za ulaganje, što će mnogo značiti u ostvarivanju naših strateških ciljeva u procesu energetske tranzicije. Sa započetim i planiranim investicijama javnog i privatnog sektora u prethodne dve godine, možemo reći da smo na dobrom putu da ostvarimo naš cilj da do 2030. godine svaki drugi proizvedeni megavat-satbude iz obnovljivih izvora, navela je ministarka.

Trogodišnji plan sistema podsticaja koji je Vlada usvojila 2023. godine predviđa dodelu tržišnih premija za 1.300 MW za proizvođače iz obnovljivih izvora energije.

U prvom krugu aukcija koje su uspešno sprovedene u 2023. godini, ukupni instalisani kapacitet elektrana koje će se naći na mreži do kraja naredne godine je 715 MW.

Tržišna premija je podsticaj za proizvodnju električne energije kojom država štiti proizvođača od promene tržišnih cena u odnosu na cenu koju proizvođač ponudi na aukciji tako što isplaćuje razliku između ponuđene cene na aukciji i tržišne cene.

Ako tržišne cene budu veće od ponuđene cene proizvođača na aukciji, proizvođač će razliku platiti državi.

Referentna tržišna cena za obračun tržišne premije je cena električne energije na srpskoj berzi (SEEPEX).

Povezane vesti SRBIJA

15 Apr 2025 Transformacija EPS održivo rešenje za dekarbonizaciju telegraf

15 Apr 2025 Atomska energija kao rešenje za energetsku sigurnost euronews

15 Apr 2025 EPS ni ove godine ne planira poskupljenje struje za domaćinstva rts

15 apr 2025 Koliko solarnih kapaciteta možemo da instaliramo na krovove naših zgrada? euronews

9 Apr 2025 EPS: Proizvodnja uglja u Kolubari veća od planirane biznis

7 Apr 2025 Procedure zaključavaju prvu hidrocentralu politika

1 Apr 2025 U planu izgradnja 40 generatora kod Aleksinca novosti

26 Mar 2025 EPS pokrenuo analizu mogućnosti i opravdanosti upotrebe vodonika N1

24 Mar 2025 Cilj EDS je da 80 odsto mernih mesta bude opremljeno pametnim brojilima politika

24 Mar 2025 Poskupljuje struja za privrednike biznis



Web Analytics