![]() |
||||
Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
VESTI SRBIJA - više vesti - pretraga vesti |
||||
EPS u naredne tri godine ulaže 1,2 milijarde evra u OIE 4 Mar 2026 - rtv Generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković izjavio je danas, na 33. Kopaonik biznis forumu, da je plan EPS-a da u naredne tri godine uloži približno 1,2 milijarde evra u nove proizvodne kapacitete iz obnovljivih izvora energije i istakao da su tehnološki najrazvijenije zemlje one koje kao baznu energiju koriste nukleranu energiju. Živković je naveo da su dobri poslovni rezultati i ostvarena dobit u prethodne tri godine, pokazatelji puta kojima kompanija ide. "To je put intenzivnih investicija, diverzifikacije proizvodnog portfolija i spremnosti za uvođenje novih tehnologija", rekao je Živković na panelu "Energetika 4.0: Transformacija sistema za održivu ekonomiju". On je naveo da su dobri finansijski rezultati i smanjenje zaduženosti EPS-a za trećinu, stvorili uslove da nove investicije budu realne i bez velikog opterećenja za kompaniju. "Kada govorimo o novim peojektima, to su pre svega RHE Bistirica i 1GW solar, ali tu je i gasna elektrana Niš koja ne samo da treba da doprinese jačanju bazne energije u okviru EPS, već i diversifikaciji izvora, što je u svetlu globalnih neizvesnosti od velikog značaja. Nedavno smo i zvanično započeli i projekat revitalizacije Vlasinskih HE, a ponosan sam na to što smo posle 43 godine od početka rada uspešno potpuno obnovili našu jedinu reverzibilnu HE Bajina Bašta ", rekao je Živković. On je podsetio da EPS, zahvaljujući završenim projektima u Kostolcu, novom bloku termoelektrane, solarne elektrane i prvog vetroparka, danas na mreži ima dodatnih 426 MW, od čega 350 bazne energije. "Moramo da imamo više hrabrnosti i odlučnosti, kao što su naši preci imali, da izgradimo kapitalne proizvodne kapacitete. Naglasiću, zemlje koje kao baznu energiju koriste nukleranu, zapravo su tehnološki i industrijski najrazvijenije zemlje", zaključio je Živković. Kopaonik biznis forum, koji se naziva i srpski Davos, najvažniji je poslovni događaj u zemlji i regionu, a ove godine se održava 33. put, od 1. do 4. marta u hotelu Grand na Kopaoniku. Tokom četiri dana foruma biće održano 35 panela, tri plenarne sesije i šest specijalnih događaja, a uz učešće više od 1.500 predstavnika poslovne zajednice, akademskog sektora, državnih institucija i međunarodnih organizacija, među kojima je oko 210 panelista. Organizator KBF-a je Savez ekonomista Srbije. Povezane vesti SRBIJA 14 Jun 2026 Dekarbonizacija mora da unapredi energetsku sigurnost rtv 12 Jun 2026 Struja iz domaćih izvora zbog CBAM skuplja za 60 odsto politika 9 Jun 2026 Uprkos CBAM taksi, investicije neće biti ugrožene rts 9 Jun 2026 Kinezi preuzeli vetropark Alibunar biznis 9 Jun 2026 Više od 60 elektrana u Srbiji, ukupne snage 36 MW, izgubilo status povlašćenog proizvođača forbes 1 Jun 2026 EPS i azerbejdžanski Sokar potpisali uslove za izgradnju gasne elektrane u Nišu NIN 1 Jun 2026 Obeleženo 90 godina Elektrotehničkog instituta "Nikola Tesla" telegraf 1 Jun 2026 Zašto vlasnici elektrana na OIE u Srbiji ne znaju kako da ugrade baterije? biznis 29 Apr 2026 Neophodno je da uspešno privedemo kraju transformaciju EPS-a nin 29 Apr 2026 Srbija će imati adekvatan kadar za izgradnju prve nuklearke do 2040 insajder |
||||
|
||||