elektroenergetika
Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.
elektro energetika firma 2 .......... elektro energetika firma 3

VESTI SRBIJA - više vesti - pretraga vesti

Turski Fortis Energy dobio dozvolu za gradnju 36 MWh baterijskog sistema
31 Jan 2026 - blic

Kompanija Fortis Energy nastavlja razvoj projekta solarnog kompleksa Noćaj u Sremskoj Mitrovici, kroz uvođenje baterijskog sistema za skladištenje energije.

Kako piše specijalizovani ESS News, Fortis Energy je dobio dozvolu za izgradnju baterijskog sistema za skladištenje energije kapaciteta 36 MWh na solarnom postrojenju Noćaj 1 i planira da započne instalaciju u drugom kvartalu 2026. godine, prenosi eKapija.

Baterijski sistem biće integrisan sa solarnom elektranom snage 90 MW, čime će ovaj projekat dobiti hibridni karakter. Ova faza predstavlja prvi korak u okviru šireg investicionog plana kompanije, koji obuhvata razvoj ukupno 270 MW solarnih kapaciteta sa skladištenje energije, uključujući projekte Noćaj 1 i Noćaj 2, kao i ranije preuzetu solarnu lokaciju snage 180 MW u istom regionu.

Podsetimo, početkom 2026. godine potvrđen je ulazak projekta solarne elektrane Noćaj 1 kod Sremske Mitrovice u fazu konkretne realizacije, nakon što je potpisan EPC ugovor za izgradnju jedne od najvećih solarnih elektrana u Srbiji.

Informacija je zvanična berzanska objava turske firme Kontrolmatik, koja je potpisala ugovor sa investitorom projekta, kompanijom Fortis Renewable Energy BV.

Ugovor se odnosi na projektovanje, nabavku i izgradnju solarne elektrane instalisane snage 90 MW, kao i na integraciju baterijskog sistema za skladištenje energije kapaciteta 36 MWh.

Za projektovanje i izgradnju postrojenja angažovana je turska kompanija Kontrolmatik Technologies, dok će baterijsko rešenje obezbediti njena specijalizovana podružnica Pomega Energy Storage Technologies.

Fortis Energy je, kako prenosi ESS News, ujedno obezbedio i saglasnost za priključenje na elektroenergetsku mrežu kapaciteta 180 MW, što predstavlja važan tehnički preduslov za dalju realizaciju projekta.

Razvoj Noćaj solarnog kompleksa odvija se u trenutku kada Srbija ubrzava energetsku tranziciju i povećava udeo obnovljivih izvora energije, uz sve veći fokus na velika solarna postrojenja i sisteme za skladištenje energije kao podršku stabilnosti mreže.

Povezane vesti SRBIJA

16 Jul 2026 Evo zašto je Đerdap 3 mnogo više od hidroelektrane telegraf

16 Jul 2026 Bolji od solarnih panela: solarni crep blic

9 Jul 2026 Izgradnja Đerdapa 3 je pitanje života danas

1 Jul 2026 Stari projekat, nova debata: Šta donosi Đerdap 3? insajder

24 Jun 2026 Prošlogodišnja suša smanjila proizvodnju iz čistih izvora u Srbiji danas

24 Jun 2026 Država menja Zakon o OIE pod parolom bržeg izdavanja dozvola forbes

21 Jun 2026 Usaglašena ključna pitanja za realizaciju projekta RHE Bistrica politika

21 Jun 2026 SVE VIŠE GRAĐANA PRELAZI NA SOLARNU ENERGIJU dnevnik

15 Jun 2026 Srbija Svetski dan vetra dočekuje sa 824 megavata vetroenergije danas

15 Jun 2026 Nije samo zlato, na istoku Srbije sija i sunce ekapija



Web Analytics