elektroenergetika

A2A ostaje u EPCG
18 Okt 2015 - analitika

Od prekjuče je izvjesno da italijanska A2A ostaje u Elektroprivredi narednih pet godina. Postignut je dogovor o razvojnim prioritetima. Ugovor o upravljanju Elektroprivredom, biće definisan do kraja godine, saopštio je ministar ekonomije Vladimir Kavarić nakon sjednice Vlade u četvrtak. Ministar Kavarić je objasnio da je postignut dogovor o razvojnim prioritetima. Čim je postalo jasno da je izvjesna gradnja drugog bloka pojavile su se tvrdnje iz opozicije ali i iz stručnih krugova. Iz URA-e su ocijenili da u Pljevljima nema dovoljno uglja za rad Drugog bloka, odnosno da ima za svega 10 godina, a iz Rudnika uglja da ga neće faliti za blizu 100 godina.

- O rezervama uglja u Pljevljima, znam u svojstvu bivšeg menadžera za ekonomski razvoj Evropske agencije za rekonstrukciju koja je podržala Vladu da za 500.000 eura naruči studiju koju je 2009. godine izradila renomirana konsultanstka firma Fichtner. Nažalost, iako se radi o dokumentu od javnog interesa, Vlada nije objavila zaključke eksperata da su komercijalno isplative rezerve uglja u Pljevljima dovoljne samo za 15-ak godina eksploatacije, od kojih je pet već potrošeno – kazao je za Pobjedu koordinator URAe Dejan Mijović. Studija je ustanovila, dodaje on, da rezervi ima u 30 kilometara udaljenom Maoču, ali i da se na osnovu njih ne bi isplatila gradnja II faze u Pljevljima zbog visokih transportnih troškova. - Zbog toga je Vlada 2009. i 2010. raspisala nekoliko tendera za davanje koncesije za eksploataciju uglja i proizvodnju struje u Maoču, ali oni nijesu uspjeli - navodi Mijović.

Iz Ministarstva ekonomije kažu da cifre URA-e nijesu tačne i da rezerve mrkolignitnog uglja iznose 194.297.881 tona, što je ovjereno od Ministarstva nadležnog za rudarstvo i geološka istraživanja, - EPCG je tokom 2012. uradila tehničku dokumentaciju -idejni projekat i studiju opravdanosti TE „Pljevlja-II“. Sve analize ukazuju isplativost ove investicije na energetski efikasniji i ekološki prihvatljiviji način. I Rudnik uglja je radio analizu 2013. koja je pokazala da postoje nesporne rezerve uglja i kvalitet. Osim toga, izgradnjom drugog bloka, rješava se i problem toplifikacije Pljevalja, čime bi se riješio veliki ekološki problem ovog grada, kao i države u cjelini – objašnjavaju iz Ministarstva.

Oni podsjećaju da se region već suočava sa deficitom struje, a potrošnja raste i milioni eura se odlivaju iz država za uvoz. - Odluke Energetske zajednice, koje su obavezujuće i za Crnu Goru, ograničavaju da termoelektrane u regionu mogu od 2018. do 2023. da rade samo 20 hiljada sati. Ukoliko ne dođe do gradnje drugog bloka TE Pljevlja, Crna Gora bi došla u situaciju da se, nakon tog perioda, dominantno oslanja na hidroenergiju. Time bi se povećala uvozna zavisnost države, i dovelo u pitanje sigurno i stabilno snabdijevanje električnom energijom za građane i privredu - tvrde u Ministarstvu ekonomije. Izgradnjom novih objekata pokreće se, dodaju oni. cjelokupan privredni sistem dok bi nerealizovanjem takvih objekata baseni uglja bili neadekvatno iskorišćeni.

Povezane vesti BALKAN

15 Apr 2024 NE Krško: Finansirana iz ratne odštete, od ideje do realizacije skoro 20 godina 021

15 Apr 2024 Mađarska opredeljena za zelene kilovate politika

15 Apr 2024 HROTE objavio natječaj za OIE vrijedan gotovo 260 milijuna eura seebiz

15 Apr 2024 Sporna dva nova nuklearna reaktora u Bugarskoj politika

12 Apr 2024 Od EPCG i CGES dobit 88 miliona vijesti

1 Apr 2024 Hoće li BiH od izvoznika postati uvoznik električne energije? aljazeera

1 Apr 2024 Počinje remont nuklearne elektrane Krško n1

1 Apr 2024 U Federaciji BiH 888 solarnih i 9 vjetro elektrana seebiz

26 Mar 2024 Završena proizvodnja jednog od dva glavna nuklearna reaktora nuklearke „Pakš 2“ novosti

26 Mar 2024 Grčke energetske zajednice pružaju dobar primjer, evo zašto seebiz



Web Analytics