ELEKTROENERGETIKA

Sajt EE postoji od 2006. godine, sa namerom da se sve informacije iz elektroenergetike, nadju na jednom mestu.

ENGLISH
MOBILNI
FACEBOOK

Pretražite vesti Balkan:

 

VESTI BALKAN

     











    NAZAD
Investicije od 200 miliona evra u Crnogorski elektroprenosni sistem do 2030.   5 Jan 2026 - biznis

Najnovije vesti Balkan :

4 Jun 2026 Slovenski Eles će sudjelovati u razvoju europskog modela umjetne inteligencije
2 Jun 2026 Kako je Bugarska postala šampion u baterijskom skladištenju
1 Jun 2026 CG do kraja 2027. može dostići proizvodnju od 1.000 GWh iz OIE
1 Jun 2026 RS: Nastavak radova na HE "Dabar"
1 Jun 2026 BiH: Izjednačile se hidro i termoelektrane
5 Maj 2026 Smanjena konkurentnost BiH
29 Apr 2026 Završetak dokumentacije za HE Kruševo do kraja godine

 

Povezane vesti :

5 Jan 2026 Investicije od 200 miliona evra u Crnogorski elektroprenosni sistem do 2030.
30 Okt 2025 Nikšić dobija veliki solarni projekat ukupne snage 100 MW
6 Okt 2025 Riješeni sporovi, završavaju dalekovod do Pljevalja
17 Avg 2025 Na mreži ima mjesta za nove solarne elektrane
4 Avg 2025 CG: Traže investitore za solarne elektrane
27 Feb 2025 Solarna elektrana Rudine priključuje se na prenosni sistem 2028. godine
21 Jan 2025 Zeleno svetlo za SE Korita
15 Dec 2024 U prioritetne projekte iz oblasti energetike u Crnoj Gori biće uloženo 1,38 mlrd EUR
5 Nov 2024 Korak ka spajanju tržišta električne energije Zapadnog Balkana sa EU
28 Nov 2024 Energetska tranzicija u fokusu Osmih dana elektroinženjera
21 Nov 2024 CG: STRUJI ISTA CENA I U 2025
19 Nov 2024 CRNA GORA Od januara skuplja struja za 3,41 odsto za skoro sva domaćinstva
12 Nov 2024 Zamoliće privatne elektrane da pomognu državi
3 Nov 2024 CGES-u manje, CEDIS-u više, građanima skuplje
27 Sep 2024 CGES potpisao ugovor o priključenju VE “Bijela” na prenosni sistem

Elektroenergetska situacija u Crnoj Gori je stabilna, saopštio je direktor Nacionalnog dispečerskog centra Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), Ranko Redžić, i dodao da se ne očekuju problemi u napajanju korisnika što se tiče prenosnog sistema.

On je kazao da je prošla godina bila vrlo uspešna za CGES i da je ostvarena značajna finansijska dobit.

“Istovremeno, što je još važnije, ostvarena je odlična pogonska spremnost i sigurnost napajanja korisnika. Nije bilo značajnijih prekida u napajanju, a ono što treba istaći je da tokom turističke sezone nismo imali ni najmanji poremećaj na primorju”, naveo je Redžić, prenosi Mina-business.

Prema njegovim rečima, CGES stalno radi na unapređenju i modernizaciji sistema i obuci i osposobljavanju zaposlenih, što daje rezultate.

“Ono čime se možemo pohvaliti je i vrlo niska stopa gubitaka u sistemu, koja se kreće oko 1,6 do 1,7 odsto, što je na nivou najefikasnijih evropskih sistema”, poručio je Redžić.

On je podsetio i na najznačajnije kapitalne projekte koji su realizovani u prošloj godini, među kojima su rekonstrukcija trafostanice TS „Pljevlja 1“, kao i priprema projekta modernizacije razvodnog postrojenja u Hidroelektrani „Perućica“, koje je CGES nedavno preuzeo od Elektroprivrede (EPCG).

Tu je i završetak izgradnje dalekovoda „Lastva-Pljevlja“, dužine 150 kilometara, čije puštanje u rad se očekuje uskoro, nakon čega će Crna Gora imati 400 kilovoltni (kV) prsten koji će značajno unaprediti sigurnost rada crnogorskog, kao i sistema u okruženju.

“Završetkom ovog projekta steći će se uslovi za priključenje značajnog broja obnovljivih izvora energije (OIE)”, rekao je Redžić.

Redžić je, među ključnim investicijama CGES-a u narednom periodu, naveo izgradnju TS 400 kV „Brezna“, čime se stvaraju uslovi za priključenje značajne snage OIE.

Planira se i rekonstrukcija 220 kV pravca Hercegovina-Crna Gora-Albanija, rekonstrukcija razvodnog postrojenja u HE „Perućica“, zamena transformatora u TS „Pljevlja 2“, izgradnja 400 kV interkonekcije sa Srbijom – završetak Transbalkanskog koridora, čime se stvaraju uslovi za priključenje druge žile podmorskog kabla prema Italiji, kao i realizacija niza novih trafostanica koje će omogućiti priključenje dodatnih korisnika na distributivnoj mreži, kao i OIE.

“Ukupna vrednost investicija u narednih pet godina će premašiti 200 miliona evra”, precizirao je Redžić.

On je podsetio i na značajne aktivnosti kada je reč o povezivanju crnogorskog sa jedinstvenim evropskim tržištem.

“Očekivani datum povezivanja tržišta Crne Gore i Italije je početak 2028. godine”, kazao je Redžić.

On je objasnio da je za povezivanje sa evropskim tržištem bilo neophodno usklađivanje crnogorskih zakona sa legislativom Evropske unije (EU), pa je CGES dao značajan doprinos u pripremi paketa energetskih zakona.
 
Web Analytics